Alerji nedenleri nedir? Alerji nasıl geçer?

alerji

Alerji, vücudunuza tipik olarak zararlı olmayan bir yabancı maddeye karşı bağışıklık sistemi yanıtıdır. Bu yabancı maddelere alerjen denir. Bazı gıdalar, polen veya evcil hayvan kepeği içerebilirler.

Bağışıklık sisteminizin görevi, zararlı patojenlerle savaşarak sizi sağlıklı tutmaktır. Bunu, vücudunuzu tehlikeye atabileceğini düşündüğü herhangi bir şeye saldırarak yapar. Alerjene bağlı olarak, bu cevap iltihaplanma, hapşırma veya diğer birçok semptomu içerebilir.

Bağışıklık sisteminiz normal olarak ortamınıza uyum sağlar. Örneğin, vücudunuz evcil hayvan kepeği gibi bir şeyle karşılaştığında, zararsız olduğunu fark etmelidir. Alerjisi olan insanlarda, bağışıklık sistemi onu vücudu tehdit eden bir dış istilacı olarak algılar ve ona saldırır.

Alerjiler yaygındır. Çeşitli tedaviler semptomlarınızdan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Alerji belirtileri

Alerjiler nedeniyle yaşadığınız belirtiler birkaç faktörün sonucudur. Bunlar, sahip olduğunuz alerji türünü ve alerjinin ne kadar şiddetli olduğunu içerir.

Beklenen bir alerjik yanıttan önce herhangi bir ilaç alırsanız, yine de bu semptomlardan bazılarıyla karşılaşabilirsiniz, ancak azaltılabilir.

Gıda alerjileri

Gıda alerjileri şişme, kurdeşen, mide bulantısı, yorgunluk ve daha fazlasını tetikleyebilir. Bir kişinin gıda alerjisi olduğunu fark etmesi biraz zaman alabilir. Bir yemekten sonra ciddi bir reaksiyonunuz varsa ve neden olduğundan emin değilseniz, derhal bir tıp uzmanına başvurun. Tepkinizin kesin nedenini bulabilir veya sizi bir uzmana yönlendirebilirler.

alerji

Mevsimsel alerjiler

Saman nezlesi belirtileri soğuk algınlığı semptomlarını taklit edebilir. Tıkanıklık, burun akıntısı ve şişmiş gözleri içerir. Çoğu zaman, tezgah üstü tedavileri kullanarak bu semptomları evde yönetebilirsiniz. Belirtileriniz yönetilemez hale gelirse doktorunuza danışın.

Şiddetli alerjiler

Şiddetli alerjiler anafilaksiye neden olabilir. Bu, solunum güçlüklerine, baş dönmesine ve bilinç kaybına yol açabilecek hayatı tehdit eden bir acil durumdur. Olası bir alerjenle temas ettikten sonra bu belirtileri yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım alın.

Herkesin alerjik reaksiyon belirtileri ve semptomları farklıdır. Alerji belirtileri ve bunlara neyin neden olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ciltte alerjiler

Cilt alerjileri, alerjinin bir işareti veya belirtisi olabilir. Ayrıca alerjene maruz kalmanın doğrudan sonucu olabilirler.
Örneğin, alerjiniz olan bir yiyeceği yemek birkaç belirtiye neden olabilir. Ağzınızda ve boğazınızda karıncalanma yaşayabilirsiniz. Ayrıca döküntü de geliştirebilirsiniz.

Bununla birlikte kontakt dermatit, cildinizin alerjenle doğrudan temas etmesinin sonucudur. Bu, temizlik ürünü veya bitki gibi alerjiniz olan bir şeye dokunursanız olabilir.

Cilt alerjileri şunları içerir:

Kurdeşen: Cilt bölgeleri tahriş, kırmızı veya şişmiş ve ağrılı veya kaşıntılı olabilir.
Egzama: Cilt lekeleri iltihaplanır ve kaşınabilir ve kanabilir.
Kontakt dermatit: Kırmızı, kaşıntılı cilt lekeleri, bir alerjenle temas ettikten hemen sonra gelişir.
Boğaz ağrısı: Farinks veya boğaz tahriş veya iltihaplanır.
Kurdeşen: Cildin yüzeyinde çeşitli boyutlarda ve şekillerde kırmızı, kaşıntılı ve kabarık saçlar oluşur.
Şişmiş gözler: Gözler sulu veya kaşıntılı olabilir ve “kabarık” görünebilir.
Kaşıntı: Deride tahriş veya iltihap var.
Yanan: Cilt iltihabı ciltte rahatsızlık ve batma hissine yol açar.
Döküntüler cilt alerjisinin en yaygın semptomlarından biridir. Döküntülerin nasıl tanımlanacağını ve nasıl tedavi edileceğini öğrenin.

Alerji nedenleri

Araştırmacılar, normalde zararsız bir yabancı madde vücuda girdiğinde bağışıklık sisteminin neden alerjik reaksiyona neden olduğundan tam olarak emin değiller.

Alerjilerin genetik bir bileşeni vardır. Bu, ebeveynlerin onları çocuklarına aktarabilecekleri anlamına gelir. Bununla birlikte, alerjik reaksiyona sadece genel bir yatkınlık genetiktir. Spesifik alerjiler geçmez. Örneğin, annenizin kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi varsa, mutlaka olacağınız anlamına gelmez.

Sık görülen alerjen türleri şunları içerir:

Hayvansal ürünler: Bunlar arasında hayvan kepeği, toz akarı atığı ve hamamböceği bulunmaktadır.
İlaçlar: Penisilin ve sülfa ilaçları yaygın tetikleyicilerdir.
Gıda: Buğday, fındık, süt, kabuklu deniz ürünleri ve yumurtalara karşı alerjiler yaygındır.
Böcek sokmaları: Bunlar arılar, eşekarısı ve sivrisinekleri içerir.
Kalıp: Küf kaynaklı havadaki sporlar reaksiyonu tetikleyebilir.
Bitkiler: Çimenlerden, yabani otlardan ve ağaçlardan gelen polenler ve zehirli sarmaşık ve zehirli meşe gibi bitkilerden elde edilen reçine çok yaygın bitki alerjenleridir.
Diğer alerjenler: Genellikle lateks eldiven ve prezervatiflerde bulunan lateks ve nikel gibi metaller de yaygın alerjenlerdir.
Saman nezlesi olarak da bilinen mevsimsel alerjiler, en yaygın alerjilerden bazılarıdır. Bunlara bitkiler tarafından salınan polen neden olur.

Alerji tedavileri

Alerjileri önlemenin en iyi yolu, reaksiyonu tetikleyen herhangi bir şeyden uzak durmaktır. Bu mümkün değilse, tedavi seçenekleri mevcuttur.

İlaç tedavisi

Alerji tedavisi genellikle semptomları kontrol etmek için antihistaminikler gibi ilaçları içerir. İlaç reçetesiz veya reçetesiz olabilir. Doktorunuzun önerisi alerjinizin şiddetine bağlıdır.

Alerji ilaçları şunları içerir:

difenhidramin (Benadryl) gibi antihistaminikler
kortikosteroidler
setirizin (Zyrtec)
loratadin (Claritin)
kromolin sodyum (Gastrocrom)
dekonjestanlar (Afrin, Suphedrine PE, Sudafed)
lökotrien modifiye ediciler (Singulair, Zyflo)
Singulair sadece başka uygun tedavi seçeneği yoksa reçete edilmelidir. Çünkü riskinizi artırır.

immünoterapi

Birçok insan immünoterapiyi tercih eder. Bu, vücudun alerjinize alışmasına yardımcı olmak için birkaç yıl boyunca birkaç enjeksiyon içerir. Başarılı immünoterapi, alerji semptomlarının geri dönmesini önleyebilir.

Alerjiler için doğal ilaçlar

Birçok doğal ilaç ve takviye, bir tedavi olarak ve hatta alerjileri önlemenin bir yolu olarak pazarlanmaktadır. Denemeden önce bunları doktorunuzla tartışın. Bazı doğal tedaviler aslında başka alerjenler içerebilir ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir.

Örneğin, bazı kuru çaylar, ciddi hapşırmaya neden olabilecek bitkilerle yakından ilişkili çiçek ve otlar kullanır. Aynı şey uçucu yağlar için de geçerlidir. Bazı insanlar bu yağları yaygın alerji semptomlarını hafifletmek için kullanır, ancak uçucu yağlar hala alerjiye neden olabilecek bileşenler içerir.

Her alerji türünde iyileşmeyi hızlandırabilecek bir dizi doğal ilaç vardır. Çocuk alerjileri için doğal seçenekler de vardır.

Alerjiler nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz alerjileri çeşitli şekillerde teşhis edebilir.

İlk olarak, doktorunuz semptomlarınızı isteyecek ve fizik muayene yapacaktır. Son zamanlarda yediğiniz alışılmadık bir şey ve iletişim kurabileceğiniz herhangi bir öğe hakkında sorular soracaklar. Örneğin, ellerinizde döküntü varsa, doktorunuz yakın zamanda lateks eldiven giyip giymediğinizi sorabilir.

Son olarak, bir kan testi ve cilt testi, şüphelendiğiniz alerjenleri doğrulayabilir veya teşhis edebilir.

Alerji kan testi

Doktorunuz kan testi isteyebilir. Kanınız, immünoglobulin E (IgE) adı verilen alerjiye neden olan antikorların varlığı açısından test edilecektir. Bunlar alerjenlere tepki veren hücrelerdir. Doktorunuz, ciddi bir alerjik reaksiyon potansiyeli hakkında endişeleri varsa tanıyı doğrulamak için bir kan testi kullanacaktır.

Cilt testi

Doktorunuz ayrıca sizi test ve tedavi için bir alerjene yönlendirebilir. Cilt testi, bir alerjist tarafından yaygın bir alerji testidir.

Bu test sırasında, cildiniz potansiyel alerjenler içeren küçük iğneler ile delinir veya çizilir. Cildinizin reaksiyonu belgelenir. Belirli bir maddeye alerjiniz varsa, cildiniz kızarır ve iltihaplanır.Tüm potansiyel alerjilerinizi teşhis etmek için farklı testler gerekebilir.

Semptomları önleme

Alerjileri önlemenin bir yolu yoktur. Bununla birlikte, semptomların ortaya çıkmasını önlemenin yolları vardır. Alerji semptomlarını önlemenin en iyi yolu, onları tetikleyen alerjenlerden kaçınmaktır.

Kaçınma, gıda alerjisi semptomlarını önlemenin en etkili yoludur. Bir eliminasyon diyeti alerjilerinizin nedenini belirlemenize yardımcı olabilir, böylece onlardan nasıl kaçınacağınızı bilirsiniz. Gıda etiketlerini dikkatlice okuyun ve yemek yerken gıda alerjenlerinden kaçınmanıza yardımcı olacak sorular sorun.

Mevsimsel teması ve diğer alerjileri önlemek, alerjenlerin nerede olduğunu ve nasıl önleneceğini bilmekle ilgilidir. Örneğin, toza alerjiniz varsa, evinize uygun hava filtreleri takarak, hava kanallarınızı profesyonelce temizleyerek ve evinizi düzenli olarak tozlandırarak semptomları azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Kullanışlı alerji testi, tetikleyicilerinizi tespit etmenize yardımcı olarak onları önlemenizi kolaylaştırır. Bu diğer ipuçları, tehlikeli alerjik reaksiyonlardan kaçınmanıza da yardımcı olabilir.

Alerji komplikasyonları

Alerjileri her yeni mevsimde meydana gelen sinir bozucu koklama ve hapşırma olarak düşünebilirsiniz, ancak bu alerjik reaksiyonların bazıları aslında hayatı tehdit edebilir.

Örneğin, anafilaksi alerjene maruz kalmaya karşı ciddi bir reaksiyondur. Çoğu insan anafilaksiyi gıda ile ilişkilendirir, ancak herhangi bir alerjen semptomlara neden olabilir:

aniden daralmış hava yolları
artmış kalp atış hızı
dilin ve ağzın olası şişmesi

Alerji belirtileri birçok komplikasyon yaratabilir. Doktorunuz, semptomlarınızın nedeninin yanı sıra duyarlılık ve tamamen gelişmiş bir alerji arasındaki farkın belirlenmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz ayrıca alerji semptomlarınızı nasıl yöneteceğinizi de öğretebilir, böylece en kötü komplikasyonlardan kaçınabilirsiniz.

Astım ve alerjiler

Astım yaygın bir solunum rahatsızlığıdır. Nefes almayı zorlaştırır ve akciğerlerinizdeki hava yollarını daraltabilir.Astım alerjilerle yakından ilişkilidir. Gerçekten de, alerjiler mevcut astımı daha da kötüleştirebilir. Ayrıca rahatsızlığı olmayan bir kişide astımı tetikleyebilir.Bu durumlar birlikte meydana geldiğinde, alerjik astım veya alerjik astım olarak adlandırılan bir durumdur.Alerjisi olan birçok insan astım geliştirebilir. Size olup olmadığını nasıl anlayabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Alerjiler ve soğuk algınlığı

Burun akıntısı, hapşırma ve öksürük, alerjilerin yaygın belirtileridir. Ayrıca soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonu belirtileri de görülür. Gerçekten de, bazen jenerik semptomlar arasında deşifre etmek zor olabilir.

Bununla birlikte, koşulların ek belirtileri ve semptomları ayırt etmenize yardımcı olabilir. Örneğin, alerjiler cildinizde ve kaşıntılı gözlerde döküntülere neden olabilir. Soğuk algınlığı, vücut ağrılarına, hatta ateşe neden olabilir. Sinüs enfeksiyonu tipik olarak burnunuzdan kalın, sarı akıntı üretir.

Alerjiler bağışıklık sisteminizi uzun süre etkileyebilir. Bağışıklık sistemi tehlikeye girdiğinde, temas ettiğiniz virüsleri almanız daha olası hale gelir. Bu, soğuk algınlığına neden olan virüsü içerir.

Buna karşılık, alerjilerin olması aslında daha fazla soğuk algınlığı riskinizi artırır. Bu yardımcı grafikle iki ortak koşul arasındaki farkları belirleyin.

Alerji öksürüğü

Saman nezlesi, hapşırma, öksürme ve kalıcı, inatçı öksürük gibi semptomlar üretebilir. Vücudunuzun alerjenlere aşırı tepkisinin bir sonucudur. Bulaşıcı değil, ama perişan olabilir.

Kronik öksürüğün aksine, alerjiler ve saman nezlesinin neden olduğu öksürük geçicidir. Bu mevsimsel alerjinin semptomlarını sadece bitkilerin ilk çiçek açtığı yılın belirli zamanlarında yaşayabilirsiniz.

Ek olarak, mevsimsel alerjiler astımı tetikleyebilir ve astım öksürüğe neden olabilir. Yaygın mevsimsel alerjisi olan bir kişi alerjene maruz kaldığında, hava yollarını sıkmak öksürüğe neden olabilir. Nefes darlığı ve göğüs sıkışması da görülebilir. Saman nezlesi öksürüklerinin geceleri neden daha kötü olduğunu ve bunları hafifletmek için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Alerjiler ve bronşit

Virüsler veya bakteriler bronşite neden olabilir veya alerjilerin bir sonucu olabilir. İlk tip akut bronşit, tipik olarak birkaç gün veya hafta sonra sona erer. Bununla birlikte, kronik bronşit aylarca, muhtemelen daha uzun süre kalabilir. Ayrıca sık sık geri dönebilir.

Yaygın alerjenlere maruz kalma, kronik bronşitin en yaygın nedenidir. Bu alerjenler şunları içerir:

sigara içmek
hava kirliliği
toz
polen
kimyasal dumanlar

Mevsimsel alerjilerin aksine, bu alerjenlerin çoğu ev veya ofis gibi ortamlarda yok olur. Bu kronik bronşiti daha kalıcı ve geri dönme olasılığını artırabilir.

Öksürük, kronik ve akut bronşit arasında tek yaygın semptomdur. Bronşitin diğer semptomlarını öğrenin, böylece neye sahip olabileceğinizi daha net anlayabilirsiniz.

Alerjiler ve bebekler

Deri alerjileri günümüzde küçük çocuklarda sadece birkaç on yıl öncesine göre daha yaygındır. Bununla birlikte, çocuklar büyüdükçe cilt alerjileri azalır. Çocuklar büyüdükçe solunum ve gıda alerjileri daha yaygın hale gelir.

bebeklerde alerji

Bebeklerde yaygın cilt alerjileri şunları içerir:

Egzama: Bu kaşıntı yapan kırmızı döküntülere neden olan inflamatuar bir cilt durumudur. Bu döküntüler yavaş gelişebilir, ancak kalıcı olabilir.
Alerjik kontakt dermatit: Bu tür cilt alerjileri, sıklıkla bebeğinizin tahriş edici maddeyle temas etmesinden hemen sonra ortaya çıkar. Daha ciddi kontakt dermatit ağrılı kabarcıklara dönüşebilir ve cilt çatlamasına neden olabilir.
Kurdeşen: Kurdeşen, bir alerjene maruz kaldıktan sonra gelişen kırmızı yumrular veya ciltte yükselen bölgelerdir. Pullu ve çatlamazlar, ancak kurdeşen kaşıntı cildin kanamasına neden olabilir.

Bebeğinizin vücudundaki olağandışı döküntüler veya kurdeşen sizi uyarabilir. Bebeklerin yaygın olarak karşılaştıkları cilt alerjileri türündeki farkı anlamak, daha iyi bir tedavi bulmanıza yardımcı olabilir.

Alerji ile yaşamak

Alerjiler yaygındır ve çoğu insan için yaşamı tehdit edici sonuçları yoktur. Anafilaksi riski altında olan insanlar alerjilerini nasıl yöneteceklerini ve acil bir durumda ne yapacaklarını öğrenebilirler.

Çoğu alerji kaçınma, ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir. Doktorunuzla çalışmak büyük komplikasyonları azaltmaya ve hayatı daha eğlenceli hale getirmeye yardımcı olabilir.