Bacaklarda kıl dönmesine karşı neler yapılır?

Bacaklarda Kıl Dönmesine Çözüm

Pürüzsüz ve güzel bacaklar için tüy alma işlemi ile birlikte kıl dönmesi sorunu da meydana gelebilmektedir. Kılların kökünden alınması nedeniyle gerçekleşen kıl dönmesi sorununa nasıl çözüm bulacağınız ve dikkat etmeniz gerekenler yazımızın devamında yer almaktadır.

Kökünden alınan tüylerin gözenek yolundan saparak yeniden aşağı doğru yönelmesi sonucunda kıl dönmesi oluşur. Bacaklarda kıl dönmesi tedavisi için bitkisel yöntemler kullanabilir ve sorunu kısa zaman içinde çözebilirsiniz.

Bacakta Kıl Dönmesi Tedavisi

Ponza taşı ile kıl dönmelerinizi giderebilirsiniz. Fazla bastırmadan kuru bir şekilde kıl dönmelerinin bulunduğu yeri ponza taşı ile ovalayabilirsiniz. Ponza taşı yardımıyla kıl dönmeleri kolayca giderilebilmektedir. Kıl dönmesi giderildikten sonra su ve elma sirkesini eşit oranda karıştırarak tedavi edilen bölgeye sürebilirsiniz.

Banyoda kullanılan kabak lifi, kıl dönmelerinin tedavisinde etkilidir. Kabak lifi bazı durumlarda selülitlerin giderilmesinde de etkili olabilmektedir. Kabak lifi ile bacakları ovalamak, kıl köklerinin dışarıya çıkmasını sağlayacaktır.

Ağda ve lazer epilasyon aletleri kıl dönmesinin başlıca sebepleri arasındadır. Kıl dönmesi problemi yaşadıktan sonra bir müddet bacaklarınızdaki kılları jiletle almalı ve epilasyon ile ağda gibi işlemlere ara vermelisiniz. Bacaktaki kıllar düzene girdikten sonra lazer epilasyon ile yeniden tüylerinizi aldırarak pürüzsüz bir görünüme kavuşabilirsiniz.

 

Kıl Dönmesi Oluşmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bacaklarınızdaki tüyler alındıktan sonra zeytinyağı ile bölgeyi ovalamalısınız. Deriyi yumuşatan zeytinyağı, sert ve pütürlü bir görünüm yaratan kıl köklerinin giderilmesini sağlayacaktır.

Yumurta akı, bebek pudrası, 1 limon suyu ve 1 bardak toz şeker ile elde edeceğiniz karışımı bacaklarınıza kese yaparak kıl dönmesi sorunundan kurtulabilirsiniz. Haftada 1 kere uyguladığınızda kıl dönmesi sorunu ile karşılaşmayacaksınız.

Kıl dönmesi oluşan bölgeyi sıkmak, bacaklarınızda kalıcı izler oluşmasına sebep olabilir. Kahverengi renkteki bu lekeleri önlemek için kıl dönmesine sebep olan faktörleri belirlemeli düzenli olarak buna uygun bakım yapmalısınız.

Bacaktaki kıl dönmeleri deniz suyu ile birlikte belirsiz hale gelirler. Deniz; tuzlu sudan oluştuğu için bacaklara çok iyi gelir. Son derece pürüzsüz hale gelen bacaklar peeling işlemi görmüş gibi olur. Bu yüzden kıl dönmeleri de görünmez.

Bronzlaşmak kıl dönmelerini bir nebze geçirir. Fakat bronzlaşmak için solaryum gibi yerleri tercih etmemelisiniz. Bacağınızdaki ufak bir sorunu geçirmek için; vücudunuzu tehlikeye atamazsınız. Bu yüzden bacak kısmını; tuzlu su karışımı ile ovabilirsiniz. Bu işlemde deniz suyu ile aynı etkiyi verecektir.

Bacaklarınızı gün aşırı nemlendirin ve kuru kalmamalarını sağlayın. Bacaklarınızdaki tüyleri belirli bir süreliğine almayın ve bacaklarınızı nemlendirme işlemine devam edin. Bacak tüylerinizi tüy sarartıcılarla bir süre gizleyebilirseniz; tüyleri almadan beklemeniz tavsiyesine uymanız gerekir.