Baş Ağrınız Geçici Mi Yoksa Migren misiniz?

Baş Ağrısından Kurtulma Yolları…Baş ağrısına alternatif çözümler…

Baş Ağrısının Sebepleri
bas-agrisi

Stres, iş ve aile içi sıkıntılar; trafik, yanlış oturuş, yoğun bilgisayar kullanımı ve baş ve boyun bölgesinin rüzgara maruz kalması başlıca sebepler olarak görülürken; uyku bozuklukları, açlık, aşırı yorgunluk ve gürültüde baş ağrısını tetikleyen etkenlerden.

 

Ağrınız Geçici Mi Yoksa Migren misiniz?

Eğer migrenseniz, dönüşü olmayan bir yola girmiş bulunmaktasınız. Belki de ömür boyu ilaca mahkum kalabilirsiniz. Geçici baş ağrıları enseden yukarı doğru çıkan ve yayılan bir şekilde olurken, migren ataklarında kafanın zonkladığı ve bulantı ile ses ve ışığa duyarlılık olduğu görülüyor. Eğer baş ağrısına karşı tedbir almazsanız, ilerde migrene çevirme olasılığı fazla.

Kronik Olmayan Baş Ağrısından Kurtulma Yolları

Biofeedback

Biofeedback yöntemiyle hastaya hangi kasların gevşemesi gerektiği öğretiliyor. Vücuda bağlanan sensörlerle sorunun hangi kaslarda olduğu anlaşılabiliyor.

akupunktur

Akupunkturun da ağrı konusunda etkili olduğu iddia ediliyor. Baş ağrılarının genel sebebi, kaslarda oluşan sertleşmeler olduğu için bu uygulamayla rahatlama sağlanabiliyor.

derin-nefes
Ağrı sırasında burundan derin nefes almak etkili oluyor. Bu nefes egzersizini ağrı süresince belirli aralıklarla tekrarlamak gerekiyor.

Baş ağrılarının giderilmesinde, masajda önemli bir etken. Parmak uçlarıyla baş, boyun ve omuzlara yapılacak masaj etkili bir ağrıdan kurtulma yöntem

dus
Sıcak bir banyo ve boyuna yapılacak 15 dakikalık sıcak kompresler de ağrının giderilmesi için etkili yöntemlerden

Uyku ve dinlenme zamanlarınızı düzenli hale geçirip kafein ve sigaradan uzak durun.