Bayat ekmekleri değerlendirmenin 4 yolu

Türk mutfak kültürünün vazgeçilmez besin maddesidir ekmek. Özellikle sabah kahvaltılarında, fırından yeni çıkmış, sıcacık, çıtır çıtır ekmeğin tadına doyum olmaz. Günün diğer öğünlerinde de, mutlaka her yemeğin yanında mutlaka birkaç dilim ekmek tüketilir.

Bunun yanında, ihtiyaçtan fazla alınması da, bir süre sonra bayatlayıp küflenmesine neden olur. Bu durum, ekmek israfına ve ekonomik yönden zarara girilmesine yol açar. Bunu önlemenin en güzel yolu, her gün tüketilen miktardan fazla ekmek almamak, öğünlerde, ilk önce evdeki ekmekleri tüketmek, bayatlamasını önlemek için de buzdolabında muhafaza etmektir.

Bayatlamış Ekmekler Nasıl Değerlendirilir?

Ne kadar dikkat edilirse edilsin, zamanla mutlaka evde bayatlamış ekmeklerbirikir. Bayat ekmekler, evde, farklı şekillerde değerlendirilerek tüketilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ekmeklerin küflenmemiş olmasıdır.

Sizler de, evde biriken bayatlamış ekmeklerinizi hem değerlendirmek hem de farklı lezzetler elde etmek istiyorsanız, size önereceğimiz dört pratik tariften birini seçip deneyebilirsiniz.

1- Çorbalara Kıtır Ekmek:

Bayatlamış ekmekler dilimlenip küp halinde doğranır. Tavanın içine bir miktar sıvı yağ koyulup kızdırılır. Bayat ekmekler, tavaya atılıp, her iki tarafı da kızartılır. Kevgirle yağı süzülerek tavadan alınıp, havlu kâğıt üzerine çıkarılır. İsteğe göre, tavadan çıkarmadan önce, pul biber, kekik veya nane serpilip karıştırılabilir. Evde hazırladığınız çorbalarınıza, kıtır ekmekleri eklediğinizde, farklı bir lezzet elde edeceksiniz.

2- Fırında Peynirli Ekmek:

Bayat ekmekler, ince ince dilimlenir. Üzerlerine, ince bir tabaka margarin ya da tereyağı sürülür. Daha sonra, krem peynir ya da sürülebilir yumuşaklıkta beyaz peynir sürülür. İsteğe göre, kaşar peyniri de, ince dilimler halinde kullanılabilir. Peynirlerin üzerine, pul biber, kekik, nane gibi, damak zevkinize uygun baharatlar ilave ederek, hem tadını hem de görselliğini zenginleştirebilirsiniz. Hazırlanan ekmekler, hafifçe yağlanmış tepsiye dizilir. 200 derecede kızdırılmış fırına sürülür. 20- 25 dakika kadar, ekmekler yumuşayıp, peynirler hafifçe eriyene kadar kızartılır. Fırından çıkarılan peynirli ekmekler, sıcak sıcak servis yapılır.

3- Yumurtalı Ekmek:

Bayat ekmekler, ince ince dilimlenir. Derin bir kapta, 3 yumurta, bir çay kaşığı tuz eklenerek güzelce çırpılır. Bir çorba kaşığı un, bir su bardağı süt ilave edilerek çırpmaya devam edilir. Bu aşamada, arzuya göre baharatlar da eklenebilir. Dilimlenmiş ekmekler, yumurtalı karışıma bulanıp, kızgın yağda, altı üstü pembeleşinceye kadar kızartılır. Kâğıt havlu üzerine çıkarılıp fazla yağı alınır. Hazırlanan yumurtalı ekmekler, peynir, zeytin, domates ve salatalık dilimleriyle servis yapılır.

4- Bayat Ekmek Pizzası:

Bayat ekmekler dilimlenip küp şeklinde doğranır. Ekmeklerin miktarına göre, 2 veya 3 yumurta bir miktar sütle karıştırılıp çırpılır. Ekmekler karışıma eklenip iyice bulanır. Yağlanmış tepsiye dizilip güzelce bastırılır. Evde bulunan malzemelerden, sucuk, salam ve sosislerden istenen miktarda küçük küçük doğranıp ekmeklerin üzerine dizilir. Domates, yeşilbiber ve çekirdekleri çıkarılmış siyah zeytinler, malzemenin üzerine yerleştirilir. En üste, rendelenmiş kaşar peynirleri serpiştirilir. 225 derecede kızdırılmış fırına sürülüp, kaşar peynirleri eriyene kadar pişirilir. Fırından çıkınca, sıcak olarak dilimlenip servis yapılır.