Bulgurun mucizevi faydaları

Bulgurun mucizevi faydaları

Tane tane çataldan dökülen kısır ve yanında bir bardak çaya kim hayır diyebilir ya da bol domatesli bulgur pilavı ve yanında buz gibi bir ayrana? Bu lezzetli besinin, sağlığımız için süper faydaları var ve kilo vermemizi de sağlıyor! Doymamış yağ oranına sahip olduğu için kilo aldırmaz.

Protein açısından da çok zengin olan bulgur oldukça doyurucudur.

Bulgurda yüksek miktarda bulunan lif, bağırsaklarımızın düzenli çalışmasını sağlar, hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı önler.çeriğinde bulunan folik asitten dolayı hamile kadınlar ve çocuklar için de çok önemli bir besin kaynağıdır. Anne karnındaki bebeklerin zekâ gelişimlerini olumlu yönde etkilemektedir. Hamile kalmayı kolaylaştıran yiyeceklerden biridir.

Bulgur, B vitamini deposudur ve sindirim sistemimizin güçlenmesini sağlar.Bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur.

Kanser hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

Kan şekerini yükseltmediği için şeker hastaları için de çok faydalı bir besin kaynağıdır.Tüm tahıl ürünleri arasından en yüksek besin değerine sahip olan bir gıdadır. Çinko, magnezyum ve krom gibi mineralleri de içerir.

Kan şekerini yavaş yavaş yükseltir bu sayede uzun süre tok kalmanızı sağlar.

1 tabak bulgur pilavıyla günlük lif ihtiyacımızı rahatlıkla karşılayabiliriz.Ve bu çok faydalı bulgurun kalori değeri düşük! 100 gram bulgurda sadece 350 kalori var. Yani 1 su bardağından fazla bulgurla yapılmış pilavı tek başınıza yeseniz bile (ki bu miktarla koca bir tencere pilav oluyor) sadece 350 kalori alıyorsunuz.