Bunları Yiyerek Karaciğerinizi Temizleyin

Karaciğer çok hayati işlevleri gerçekleştirir, bunun için sağlıklı tutulması çok önemlidir. Sağlıksız beslenme ve kötü yaşam tarzı karaciğere aşırı yük yükler ve toksinleri atmaya yetemez hale gelir.

Bu da obezite, kalp-damar hastalıkları, kronik yorgunluk, baş ağrısı, sindirim problemleri, alerjiler ve diğer birçok sağlık problemleri riskini artırabilir.

Bazı yiyecekleri tüketerek, karaciğerin temizlenmesine yardımcı olabilir, detoks yapmasını sağlayabilirsiniz.

İşte en iyi 10 karaciğer temizleyici süper gıda:

 

Sarımsak
Sarımsak karaciğer temizliği için mükemmeldir. Karaciğerin toksinleri atması için enzimleri harekete geçirir. Aynı zamanda karaciğeri korumak ve temizleme işleminde yardımcı olan allicin ve selenyum denilen iki doğal bileşikler içerir.

Karaciğer sağlığı için günde 2 ila 3 diş sarımsak yiyin. İsterseniz yemeklerinize de koyabilirsiniz.

 

Greyfurt
C vitamini, pektin ve antioksidanlar açısından iyi bir kaynak olan greyfurt da karaciğerin doğal yollarla temizlenmesi sürecine yardımcı olur.

Ayrıca glutatyon, serbest radikalleri nötralize ederek karaciğer detoxu için güçlü bir antioksidan içerir. Glutatyon ağır metallerin detoksifikasyon yardımcı olur. Taze sıkılmış küçük bir bardak greyfurt suyunu kahvaltılarınıza dahil edin.

 

Pancar
Pancar karaciğer temizliği ve fonksiyonlarını destekleyen bir başka güçlü yiyecektir. Pancar da flavonoidler ve beta-karoten yüksek miktarda bulunur. Ayrıca, pancar doğal kan temizleyicidir.

Sadece günlük beslenmenize taze pancar veya suyunu ekleyin.

 

Limon
Limon, karaciğer detoksu için enzimleri harekete geçirir. Bir litre suyun içine bir limon suyu sıkıp her gün için.

 

Yeşil Çay
Günlük olarak yeşil çay içerek, vücudunuzun hidrasyon düzeyini artırırken, toksinler ve yağın atılmasına yardımcı olur. Yeşil çay, alkol gibi toksik maddelerin zararlı etkilerinden karaciğeri korur.

Günlük yeşil çay 2 ila 3 bardak içebilirsiniz.

 

Avokado
Avokado Amerikan Kimya Derneği tarafından yapılan araştırmaya göre, karaciğer hasarı azaltan güçlü kimyasallar içerir. Karaciğer hasarını tersine çevirmek için birkaç ay boyunca haftada 1 ila 2 avokado yiyin.

 

Zerdeçal
Zerdeçal başka popüler ve etkili karaciğer temizlik besindir. Ayrıca yağları sindirmek için vücudun yeteneğini geliştirir.

¼ bardak suyun içine bir çay kaşığı Zerdeçal tozu ekleyin ve kaynatın. Birkaç hafta günde iki kez içiniz. Ayrıca, yemeklerinizde baharat olarak da kullanabilirsiniz.

 

Elma
Günde bir elma, sağlıklı karaciğerin sırrıdır. Elma pektin açısından iyi bir kaynaktır. Elmayı nasıl isterseniz öyle tüketin. Sadece yediğiniz elmanın organik olmasına özen gösterin.

 

Ceviz
Cevizde bulunan amino asit L-argin amnoyak atılmasında karaciğere yardımcı olur. Günlük bir avuç ceviz tüketin.

 

Brokoli
Doğal karaciğer temizlenmesi için günlük beslenmenize brokoliyi dahil edin.

Karaciğeri sağlıklı tutmak için hafta 3 kez bir fincan brokoli yemeniz yeterli olacaktır.