Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları

Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları

Çamaşır yıkarken bu tüyoları bilirseniz, daha az deterjan, leke çıkarıcı, çamaşır suyu gibi sarf malzemesine ihtiyaç duyarsınız ve bütçenize katkı sağlarsınız. Birkaç hile ve ipucuyla, çamaşır yıkamak çok daha kolay olacaktır. Kimyasal madde içermeyen bu ipuçları hem sağlığınızı, hem çamaşırlarınızı koruyacaktır.

Ter lekeleri

Koltuk altındaki ter lekelerini çıkarmak için, yıkmadan önce 2 aspirini ılık suyla ezerek karıştırın. Lekelerin üstüne sürün ve birkaç saat beklettikten sonra yıkayın.

 

Sirke

Sirke hemen her şeye iyi gelir. İnatçı lekeleri kovmak için, yıkmanın ilk suyuna bir fincan beyaz sirke ekleyin. Aynı zamanda yumuşatıcı etkisi de vardır, üstelik makineyi de temizler.

Ruj lekeleri

Şu meşhur ruj lekeleri, onları çıkarmak için bir ince dilim ekmek kullanmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Kabuğunu ayırın, hamurunu rulo yapın ve lekeyi kurulayın.

 

Kotlar

Kotlarınızın ilk günkü gibi kalmasını istiyorsanız, onları tek başına yıkayın ve son durulama suyuna bir fincan sirke ve çeyrek fincan tuz ekleyin.

Renklerini parlatmak

Giysilerin zamanla renklerinin solduğunu biliyorsunuz. Bunu önlemek için, yıkarken makineye yarım fincan karbonat ve birkaç çay kaşığı karabiber ekleyin. Renklerin parladığını göreceksiniz.

 

Statik

Kurutma makinesinden çıkan kıyafetlerinizde statik elektriklenme oluyorsa, çözümü kolay. Alüminyum folyoyu bir tenis topu büyüklüğünde buruşturun ve makinenin içine atın.

Yağ lekeleri

Üstünüze yağ lekesi bulaştığında, beyaz tebeşir işinizi görecektir. Yıkamadan önce tebeşirle yağ lekesini ovalayın.