Cildinizi Nasıl Görüyorsunuz? Cildi Nasıl Pürüzsüz Yapabiliriz?

Cildinizi Nasıl Görüyorsunuz? Cildi Nasıl Pürüzsüz Yapabiliriz? - Kadin2.com

Cilt hassastır ve maalesef çoğu insan kendi ciltlerine bakamaz. Cildiniz donuk veya kuru görünüyorsa, vitamin veya su yeterli olmayabilir; yanlış türde bir yastık kılıfı üzerinde de uyuyor olabilirsiniz! Neyse ki, cildinize nasıl bakacağınızı öğrenmek basit ve kolaydır ve ortaya çıkan sağlıklı, parlayan cilt çabaya değer!

1- Sabah ve akşam yüzünüzü yıkayın. Cilt tipiniz için doğru yüz temizleyiciyi kullandığınızdan emin olun. Örneğin, yağlı cildiniz veya akneniz varsa, salisilik asit veya benzoil peroksit içeren bir şey alın. Kuru bir cildiniz varsa, yumuşak, nemlendirici, kokusuz bir yüz yıkama kullanın.

2- Banyo yaparken sıcak su kullanmaktan kaçının ve banyo sürenizi 20 dakika ile sınırlayın. Sıcak su cilde zarar verir; doğal yağlardan soyulur ve kurutulur.

Banyo yaparken yumuşak bir sabun kullanın. Birçok kokulu sabun, ciltte çok sert, hassas ve kuru olmasına neden olabilir.
Cildinizi kurulayın, ovalamayın. Ayrıca, cildinizi biraz nemli bırakmaya çalışın. Cildiniz bu ekstra nemi emer ve yumuşak kalır.

3- Tıraş ederken dikkatli olun. Her zaman önceden tıraş kremi veya jeli kullanın ve saçlarınızı uzama yönünde tıraş edin – buna karşı değil. Tıraş bittikten sonra cildinizi nemlendirmek için hafif, kokusuz bir losyon kullanmayı unutmayın.

4- Cildinizi haftada iki kez temizleyin. Bu, ölü deri hücrelerini temizler ve altında yumuşak, taze bir cilt ortaya çıkarır. Sadece yüzünüzü değil, vücudunuzu da pul pul dökmeyi unutmayın! Son olarak, cildinizi kurutmaz, bu yüzden pH nötr bir şey kullanmaya çalışın.

Dudaklarınız kuru hissediyorsa, bir dudak fırçası deneyin! Eşit miktarda şeker, bal veya hindistancevizi yağı kullanın ve dudaklarınızı nazikçe ovalayın. İşiniz bittiğinde ılık su ile durulayın.

5- Her gün yumuşak, kokusuz bir nemlendirici kullanın. Birini kullanmak, yüzünüzü yıkarken yıkadığınız nemi ve doğal mineralleri değiştirecektir. Nemlendirmek için en iyi zaman, yüzünüzü yıkadıktan veya duştan çıktıktan hemen sonradır. Bu sadece cildinizdeki nemi sızdırmaz hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda daha kolay emilir.
Nemlendiricinizden en iyi şekilde yararlanmak için cildinize küçük, dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Bu, cildinize dolaşımın artmasına yardımcı olacaktır.

Dışarıda çok zaman geçirirseniz, SPF’li bir nemlendirici kullanın.

Yağlı cilt ve aknesi olanlar bile nemlendiriciden yararlanabilir. Yağlı ciltler için tasarlanmış bir jel türü seçin. Cildiniz çok kuru olursa, telafi etmek için daha fazla yağ üretir.

6- Yeni ürünler üzerinde çalışmak için zaman tanıyın. Her şeyi kullandıktan sonra ilk kez çalışmaz; bazen yeni tüpünüzde bir tüpü veya şişeyi bitirin. Her şey ilk defadan sonra işe yaramıyor.

Döküntü, kaşıntı veya döküntü gibi alerjik reaksiyonlara neden olarak çalışır.

Herkes farklı. Arkadaşınız veya kız kardeşiniz için harika olan şey sizin için işe yaramayabilir.

7- Cilt rejiminizi basit tutun. Cilt bakımı söz konusu olduğunda, daha azı daha fazladır. Cildinize ne kadar çok ürün koyarsanız, alerjik reaksiyon alma olasılığınız o kadar artar. Bazı öğeler birbirini iptal edebilir ve ürünü işe yaramaz hale getirebilir. Bir ton ürün kullandığınızda, bunun olma şansını artırırsınız. Kendinizi sadece bir veya iki cilt bakım ürünü ile sınırlandırın.

Mevsimler değiştikçe ürünleri değiştirmek son derece iyidir. Örneğin, yaz aylarında daha hafif bir nemlendirici ve kışın daha ağır bir nemlendirici kullanabilirsiniz.