Çilek Jöleli Tatlı Tarifi

Çilek Jöleli Tatlı Tarifi

Çilek Jöleli Tatlı nasıl yapılır? için tarifimizi okuyabilirsiniz. Misafirlerinize ve ailenize bu Çilek Jöleli Tatlı ile unutulmaz bir lezzet şöleni yaşatabilirsiniz 

Malzemeler:

Çilek jölesi için:

1 paket çilek aromalı toz jöle karışımı
2,5 çay bardağı sıcak su
2,5 çay bardağı soğuk su

Muhallebisi için:

2,5 su bardağı süt
1,5 yemek kaşığı buğday nişastası
1 yemek kaşığı pirinç unu
1 gram damla sakızı (1 küçük parça)

Üzeri için:

10 adet orta boy çilek

Püf noktası:Yapım aşamalarını kolaylaştırması adına videoya bir göz atın.Hazırlık ve pişirme süresi kısa olsa da tatlıları tamamen donması için 2-4 saat aralığında buzdolabında bekletin.

Hazırlanışı:

Süslemede mini bir illüzyona imza atacak çilekleri yeşil kısımlarını bir miktar kaldırıp yeşilli kısımları daha büyük kalacak şekilde ikiye kesin. Bir kenarda bekletin.
Jel görüntüsünü alacak çilek jölesini hazırlamak için; çilek aromalı toz jöle karışımını çelik bir karıştırma kabına boşaltın
Öncelikle sıcak su katıp toz karışımı tamamen eriyene kadar bir çırpıcı yardımıyla karıştırın.
Karışım tamamen eridiğinde soğuk suyu katıp karıştırma işlemini sürdürün.
Bir an önce tamamen soğuyup toparlanmaya başlaması için karıştırma kabını buz dolu bir kase üzerine üzerine oturtun. Aralarda karıştırmayı sürdürün.

Kullanacağınız servis kaplarını sığ bir baton bir kek kalıbı içine dizip bir kenarlarının 45 derecelik açıyla havada kalmasını sağlayın. Bu aşamada videodan destek alabilirsiniz.
Yavaş yavaş toparlanmaya başlayan jöle karışımından azar azar katıp yatay şekilde durmasını sağlayın.
Bu sevimli tatlıların üzerine kesmiş olduğunuz çileklerin sapsız kısımlarını, iç kısımları yukarıya bakacak şekilde yerleştirin. Kıvam alması için buzdolabına kaldırın.
Tatlının muhallebisi için; soğuk süt, buğday nişastası, pirinç unu ve damla sakızını derin bir tencereye aktarın.
Bir çırpıcı yardımıyla pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırdığınız muhallebi harcını, kısık ateşte kıvam alana kadar pişirin. Ocaktan aldıktan sonra buz dolu bir kase üzerine alıp soğutun.
Bir kısmını çilek jölesi ile doldurduğunuz servis kaselerini buzdolabından çıkartın. Küçük ölçekli kaşık yardımıyla üst kısımlarında az bir pay kalacak şekilde hazırladığınız muhallebi ile doldurun.
Yarı donuk bir kıvam almaları için buzdolabında 5 dakika kadar bekletin. Şimdi sıra geldi tatlıdan bütün çilek çıkartmaya. Tatlı kaplarının uç kısımlarını şeffaf bantlarla tutturun (çilekler asılı kalsın diye köprü kurun).
Ucunda yeşil kısmı bulunan çilekleri, iç kısımları muhallebiye değecek şekilde şeffaf bantlara yaslayın. Soğuması ve kıvam alması için yeniden buzdolabına kaldırın.
Son şeklini alan tatlı kaplarının üzerinde bulunan şeffaf bantları dikkatli bir şekilde kaldırıp sevdiklerinizle paylaşın.