Kışın yapılan cilt bakım hataları

Kışın yapılan cilt bakım hataları - Kadin2.com

Kışın yapılan cilt bakım hataları…Kadin2.com olarak kışın en sık yaptığımız cilt bakım hatalarını sizler için derledik.

Yaz mevsiminde cildinize gösterdiğiniz özeni kışın da uyguluyor musunuz? Nemlendirmeyi ihmal etme, yanlış bakım ürünleri kullanma ve sıcak suyla duş alma bunlardan yalnızca bazıları…

İşte kışın yapılan cilt bakım hataları…Temizleyici olarak katı sabun kullanmak

cilt bakımı

Kışın cildimiz yalnızca soğuk havalardan değil, kullandığımız ürünlerden de zarar görür. Özellikle katı sabunlar cildi kurutur, lipit (yağ) tabakaya büyük ölçüde zarar verir ve cildin hassaslaşmasına neden olur. Cilt uzmanları, katı sabunlar yerine banyo yağlarını ya da sabun içermeye krem temizleyicileri kullanmayı öneriyor.

Dudak bakımını ihmal etmek

dudak nemlendiricisi

Dışarıdaki soğuk hava ve bulunduğunuz ortamdaki sıcaklık dudaklarınıza zarar verir. Dudaklar, vücudun diğer bölgeleri gibi yağ salgılama özelliğine sahip değildir ve bu sebeple çok daha çabuk kurur ve hassaslaşır. Dudak koruyucu balmlar, nemlendiricler ya da lipstickler, soğuk ve rüzgarlı havaların dudaklarınıza zarar vermesini önler.

Egzersiz yapmamak

 

Yeni yıla girerken aldığınız daha çok hareket etme ve egzersiz yapma kararlarını bu yıl düzenli bir şekilde uygulamaya ne dersiniz? Düzenli egzersiz yapmak, stresi vücudunuzdan uzaklaştırır, kilo veröenzie yardımcı olur uykunuzu düzenler. Egzersiz yapmak aynı zamanda kaslarınızı güçlendirir, mental sağlığınızı korur ve cilt hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlarayarak sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Nemlendirici kullanmamak

 

Nemlendirme, sağlıklı bir cildin her mevsimde olmazsa olmazı! Ancak kış mevisiminde cildimiz neme daha çok ihtiyaç duyar. Elleriniz, topuklarınız, dirsekleriniz, boynunuz ve yüzünüz bu mevsimde en çok kuruyan ve neme ihtiyaç duyan bölgeler olsa da, siz tüm vücudunuzu bnemlendirmeye özen gösterin. Yüz nemlendirme işleminde yağ içermeyen ürünler kullanabilirsiniz. Vücut nemlendirme için de mineral yağlar içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Çok fazla parfüm kullanmak

parfüm

Pek çok parfüm ve kolonya, alkol içerir ve cildin kurumasına neden olur. Cildi hassaslaştıran parfümleri kullanırken direkt olarak cildinize uygulamak yerine kıyafetlerinizin üzerine sıkın.

Nemlendirici makine kullanmamak

buhar makinesi

Soğuk havalardaki nem yetersizliği cildin kurumasına neden olur. Buhar ve nem makineleri, kış aylarında cildinizin, saçlarınızın ve tırnaklarınızın kurumasını önler. Uzmanlar, nem makinelerini evin her odasında kullanmayı öneriyor.

Güneş koruyucuyu ihmal etmek

 

Havalar soğumaya ve güneşi az görmeye başladığımız günlerde, yazdan kalan güneş kremi kullanma alışkanlığımızı yavaş yavaş unuturuz. Ancak uzmanlar, güneşin zararlı ışınlarına karşı hava şartları ne olursa olsun 30 SPF’lik bir güneş kremi kullanmayı öneriyor. Güneş koruyucu kremler, ince çizgilerin ve kırışıkların oluşumunu önlerken, cilt kanserinin de önüne geçer.

Çok fazla tonik kullanmak

 

Tonikler, sıcak havalarda cildinize tazelik ve ferahlık katar. Ancak hava soğumaya başladığında tonik tam tersi etki yapar ve cildinizi kurutur. Cildin doğal yağını kurutan tonikleri sık kullandığınızda cildinizi ekstra nemlendirmeye ihtiyaç duyarsınız ve bunun sonucunda akne problemi yaşamaya başlarsınız. Özellikle alkol içerikli tonikler, sizi bu sorunlarla karşı karşıya getirir.

Uzun süreli sıcak duşlar

sıcak duş

Sıcak suyla duş almak, cildin kurumasına neden olan bir başka sebep. Cildin doğal yağlarını kaybebetmesi için soğuk havalarda daha kısa ve ılık suyla duş almaya özen gösterin. Uzmanlar, cildin sıcak sudan zarar görmemesi için duşta nemlendirici içerikli banyo ürünlerini kullanmayı öneriyor.