Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları

 

Doğalgaz faturasını düşürmenin yollarını öğrendiğinizde, bütçenizde rahatlama sağlayabilirsiniz.Kışın kalın perdeler kullanmak, sıcaklığın içeride kalmasına yardım eder. Ancak, gündüz ve geceye göre perdelere dikkat etmek gerekir.Geceleri perdelerin kapalı kalması yüksek oranda doğalgaz tasarrufu sağlar.

 

Hava soğuk olsa bile güneş çıktığında tül ve perdelerinizi açın, bu sayede ev ısınır.Peteklerin üstünü perde ve tülle kapatmayın, kalorifer üstü denilen kısa boy olanları kullanın. Eğer uzun perdeleriniz varsa, klipsle tutturup peteklerin üzerini açın.Peteklerin içinde hava birikmişse, kombiden doğalgaz çekse bile ev ısınmaz. Bunu anlamanın yolu, peteğin alt ve üst kısmının sıcaklık farkına kontrol etmektir, eğer alt kısım soğuksa hava birikmiş demektir.Dekorasyon ve göz zevki hepimiz için önemlidir ancak söz konusu doğalgaz faturasını düşürmekse, peteklerin önünü kesinlikle koltuk, masa veya eşyayla kapatmayın.

Peteğin önüne koyduğunuz koltuk ısıyı keser, siz üşürsünüz.Peteklerin arkasına aluminyum plakalar yerleştirmek, ısının çoğalmasına yardım eder. Yapı malzemeleri satan marketlerden temin edebileceğiniz bu plakalar sayesinde ısı evin içine daha çok yayılır. Az fatura ile çok ısınabilirsiniz.

 

Termostatlar o anki sıcaklığı ölçer. Salonlar için tavsiye edilen sıcaklar 21, yatak odası için 20 derecedir. Ancak siz, bir derece bile sıcaklığı düşürürseniz faturanız %6 oranında azalacaktır.Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz.Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.Kombiyi sürekli açılıp kapatılmasından ziyade bunun yerine düşük ayarda sürekli çalışır olması gerekir.

 

Evin içinde sadece oturup televizyon izlerseniz, vücut ısınız düşer. Biraz hareket edin, örneğin evde kilo verme egzersiz yapabilirsiniz. Dizi izlerken bile yerinizde yürüyebilir hem formunuzu koruyabilir hem vücut ısınızı yükseltebilirsiniz.