Evde çocuğunuzla birlikte davul yapın

Evde çocuğunuzla birlikte davul yapın

Günümüzde çocuklar pek sık sokakta oynama imkanı bulamadıkları için evlere kapanıp genellikle tablet veya televizyon gibi elektronik aletlere yöneliyorlar. Uzmanlar tarafından asla önerilmese de, çoğu anne baba çocuklarını oyalamanın tek yolu olarak gördükleri bu aletlere mecbur kalıyor. Oysa uygun zamanlarınızda çocuklarınızla evde el işi yaparak hem onun el becerilerini ve üretme arzusunu geliştirebilir hem de onlarla kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca, birlikte yaptığınız bu oyuncakların kıymetini daha çok bileceklerinden de hiç şüpheniz olmasın.

 

Sadece birkaç malzemeyle kolaylıkla yapabileceğiniz bu davula çocuklarınız bayılacak. Hem yapım aşamasında hem de davulu çalarken yaşayacakları mutluluğa tanık olmak istiyorsanız, malzemeleri toplamaya başlayın!

Malzemeler:

  • Silindir teneke kutu (çay/kahve kutusu ya da boş konserve kutusu da kullanabilirsiniz.)
  • Elektrik bandı (veya 2 adet balon)
  • 2 adet kurşun kalem (baget için)
  • Kağıt havlu
  • Renkli karton ve boya kalemleri
  • Renkli bantlar

Yapılışı:

Öncelikle, kullanacağınız silindir kutunun temiz ve hasarsız olmasına dikkat edin.
Eğer davulu yaparken elektrik bandı kullanmayı tercih ettiyseniz. Önce bantları kutunun ağzına hem yatay hem dikey olarak gergince yapıştırın.

Davulun sağlam olması için 2 kat bant çekebilirsiniz. Hiç boşluk kalmayacak şekilde, kutunun ağzını bantla kapattıktan sonra renkli kartonla kutunun çevresini kaplayıp, boya kalemleriyle istediğiniz şekilde süsleyin.
Dilerseniz, başka renk kartondan desenler keserek kutunun üzerine yapıştırabilirsiniz.
Çeşitli genişliklerdeki renkli bantları tenekenin etrafına sararak da dekore edebilirsiniz.
Tokmakları yapmak için kağıt havluyu elinizde buruşturarak toplar yapın. Bu topları kalemlerin tepesine takarak, üzeri bantla kaplayarak kalemlere iyice sabitleyin.

İki tokmağınız da hazır olduktan sonra, çocuklarınızla birlikte eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz!

Not: Davulun üst kısmını elektrik bandı yerine balonla kaplamak isterseniz, bir balonun ağız kısmını keserek silindir kutunun üzerine geçirin. Sonra diğer renkli bir balondan makasla küçük parçalar keserek, bu balonu da 2. kat olarak kutunun üzerine geçirip gerin. Lastik veya bant yardımıyla sabitleyin. Kullanacağınız 2. kat balon hem davulunuzu daha dayanıklı yapacak hem de davulunuza çocuklarınızın seveceği için eğlenceli desenler katacak.

İyi eğlenceler!