Gebelikte Bebeğin Beyin Gücü Nasıl Artar?

Gebelikte Bebeğin Beyin Gücü Nasıl Artar?

Hamilelik süresince bebeğin sağlığı için neler yapmak gerektiği her yerde sık sık anlatılır ancak en önemli olan beyin sağlığı, genellikle atlanır. Harvard üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, hamilelik esnasında haftada en az üç porsiyon balık yiyen annelerin bebekleri 18 aylık olduğunda, haftada bir porsiyon balık yiyen annenin bebeğinden %30 daha fazla gelişim gösterdiğini ortaya koyuyor.Uzmanlar, kalıtsal genlerin, bebeğin zeka düzeyini belirleyen en önemli faktör olmasına rağmen, anne adaylarının bu gelişime katkıda bulunmasının mümkün olduğunu söylüyor.

Bebeğinizin beyin gücünü geliştirmek için yapabilecekleriniz şunlar:

 

Omega 3 alın

Hamile ve emziren annelerin, bebeklerinin beyin gelişimini en üst düzeye çıkarmak için her hafta 340 gr balık tüketmesi iyi olur. Ancak yüksek oranda cıva içeren tuna gibi balıklar yerine, somon, ringa gibi düşük cıva oranına sahip balıkları tüketmeleri daha iyi olacaktır. Bazı özel besinler içinde de Omega 3 eklentisi bulunuyor. Bu takviyeleri de kullanabilirsiniz.

Egzersiz

Hamilelik süresince aktif olmak çok önemlidir. Egzersiz yapmak, fetusa giden kan dolaşımını artırır ve besinlerin, oksijenin daha etkili taşınmasını sağlar. Hangi egzersizleri ne kadar yapabileceğinizi doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Hormonlar

Uzmanlar, anne karnında erken dönemde yeterli miktarda tiroit hormonu almasının, beynin düzgün çalışması için gerekli olduğunu belirtiyorlar. Yeterince aktif olmayan ve çalışmayan tiroitlere sahip annelerden doğan bebeklerin büyük oranda düşük IQ’ya sahip olabileceğini ortaya koyan araştırmalar var.

 

Stresten kaçın

Hamilelik süresince, eşinizle sorunlarınız varsa bunlardan kurtulmaya çalışın. Stres bebeğinizin zekasını olumsuz etkileyecektir. Bilim adamları yüksek oranda salgılanan stres hormonlarının plesentaya ulaşıp, bebeğin gelişimini önemli ölçüde etkilediğinin altını çiziyorlar.

Emzirmek önemli

Yapılan araştırmalar, en az 10 ay emen bebeklerin, 18 aylık oldukları zaman, çok daha fazla geliştiklerini gösteriyor. Balıkta bulunana Omega 3 gibi yağlar, süte karışıyor. Günümüzdeki mamalar bu gibi yağlarla takviye edilse de, anne sütünde henüz keşfedilmemiş olan ve beyni geliştiren bir takım maddelerin olabileceği savunuluyor.