• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Hamilelik testi nasıl yapılır? - Kadin2.com
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Eczaneden aldığınız ev tipi hamilelik testini nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz? Hamilelik testinin sonucu nasıl anlayabilirsiniz? Yanıtları Kadin2.com’da

Hamile kalmaya çalışıyor ya da hamile olduğunuzdan şüphe duyuyorsanız, yapacağınız ilk şey, hemen bir eczaneye koşup ev tipi gebelik testi satın almak olmalı. Peki bu testi nasıl yapacaksınız? Testin sonucuna bakarak hamile olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? İşte cevapları…

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Çok sayıda ev tipi gebelik testi olsa da temelde hepsi benzer şekilde işler, idrarınızda hamilelik hormonu olup olmadığını ortaya koyar. Test çubuğu üzerindeki kimyasal şerit, embriyo yerleştikten sonra üretimi başlayan insan koryonik yumurtalık maddesini (hCG) belirler. Bazı testler bu hormonun bir çeşidi olan, döllenme sonrası ortaya çıkmaya başlayan, hamileliğin erken döneminde beliren hiperglikozile hCG (H-hCH) hormonunu tespit eder.

Ev tipi gebelik testini uygulamak için en iyi zaman, sabahtır. Sabah idrarınızla testi yapmalısınız. Bazı testler, test çubuğunu idrar akışına doğru tutmaya, bazıları ise idrarı bir kaba koyduktan sonra test çubuğuna damlatmaya yönlendiriyor. Aldığınız testin yönlendirmelerini dikkatli okuyun ve tam olarak uygulayın. Aldığınız testin süresinin geçmemiş olmasına özellikle dikkat edin. Geçerliliği bitmiş bir testi uygulamak sizin kesin sonuç almanızı etkileyebilir.

 

Hamilelik testi sonucu nasıl anlaşılır?

Test çubuğu üzerinde hemen hemen hiç belli olmayan, silik bir görüntü ortaya çıkması ne anlama gelir? Bu testlerde pozitifin yanlış çıkma ihtimali çok düşüktür. Silik bir pozitif çizgisi çıkması hamile olduğunuz şüphesini güçlendirir. Bu durumda iki ya da üç gün bekleyip yeniden idrar testi yapabilir veya derhal kan testi yaptırmak için laboratuvarın yolunu tutabilirsiniz.

Ev tipi gebelik testinin sonucunun pozitif çıkması, anne olacağınızın müjdecisi gibidir. Bu durumda hemen jinekoloğunuzu arayın ve kan testiyle sonucu kesinleştirmeye gerek olup olmadığını sorun, ilk muayeneniz için randevu alın. Hatta en kısa zamanda folik asitli vitaminleri almaya başlayın. Sonra sıra eşinize ve aile üyelerine hamile olduğunuzu açıklamaya gelecek.

Test sonucu negatif çıkarsa ve hala beklediğiniz zamanda adet olmadıysanız birkaç gün daha bekleyip tekrar test yapın. Vücudunuz testin ortaya çıkarması için yeterli hCH hormonu üretmemiş olabilir ya da düşündüğünüzden sonraki dönemde yumurtlamış olabilirsiniz. Gebelik istemeyenler için negatif sonuç mutluluk vericiyken gebelik isteyenler için üzücü olabilir.

Adet düzenini takip ederek yumurtlama günü hesaplamak mümkün… Böylece, hamile kalmak için ayın hangi günlerinde cinsel ilişkiye girmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

Çiftler bebek istediklerine karar verdiğinde ilişkide yeni bir süreç başlar: hamile kalma. Doğal yollarla hamile kalma şansını artırmak için yaşam tarzında değişiklik yapıp, bazı önlemler almak gerekir.