Hemoroit nedir? Belirtileri nelerdir? Evde hemoroit tedavisi

Hemoroit nedir?

Hemoroit günümüz insanın en büyük sağlık problemlerinden biridir. İnsanlar Hemoroit yüzünden doktora gitmekten utandığı için tedavi olmuyor. Peki, Hemoroit nedir? Belirtileri nelerdir? Evde hemoroit tedavisi mümkün mü?

Anüsümüzün(makat) hemen çıkış kısmına yakın bölgelerde dışkılamanın kolaylaşmasına hizmet eden dokulardan oluşmuş küçük yastıkçıklar vardır. Bu yastıkçıklar dışkılama sırasında insanın ıkınmasıyla şişerek dışarıya çıkan dışkının daha az bir yüzeye temas etmesini sağlamaktadır.

Hemoroit; Bu bölgelerdeki toplardamarlardaki kanın göllenerek etrafına basınç yapması ve etrafındaki dokunun büyümesine ve sarkmasına neden olmasıdır. Büyüyen ve sarkan bu dokular duruma göre anüs içerisinde veya anüs dışarısında olabilmektedir. Anüs içerisinde oluşan vakalara iç hemoroit anüs dışarısında olan vakalara ise dış hemoroit denilmektedir.

Hemoroit sebebi nedir?
Hemoroit; sürekli kabızlık çeken insanlarda çokça görülmektedir. Ailesinde veya yakın akrabalarında hemoroit görülen kimseler bu rahatsızlığa daha çok yakalanmaktadır. Hemoroite neden olan en önemli faktörün kabızlık olduğu ise bilinen bir gerçektir. Bu durumda kabızlığa neden olan şeyler dolaylı olarak hemoroite de neden olmaktadır.

Hemoroit belirtileri nelerdir?
Hemoroit belirtileri hemoroitin gelişim durumuna göre farklılık göstermekle birlikte en genel olarak;
Anüs(makat) civarında tatlı kaşıntılar,
Büyük dışkıdan sonra devam eden dışkılama isteği,
Ele gelen küçük kabartılar,
İç çamaşırınızda lekeler(Bu lekeler kan lekesi olabildiği gibi et suyu renginde akıntı lekeleri de olabilmektedir.)
Dışkıda kan görme,
Dışkı sırasında veya hemen sonrasında başlayan ve devam eden makat yanmaları, acı

Hemoroit hastalığının evreleri;
Tıbbi olarak bir hemoroit rahatsızlığı verdiği belirtilere göre 1 den 4 e kadar derecelendirilir. Be derecelendirilme basamağıyla da isimlendirilir. Bu evreler ve belirtileri;
1. Evre: Makatta tatlı kaşıntılar görülür, ağrısız kanama olabilir, herhangi bir şişlik veya memeleşme görülmez.
2. Evre: Ele gelen şişlikler veya memeleşme görülür. Dışkılama sırasında yanma veya ağrı oldukça hafiftir. Bu yanma veya ağrı olmayadabilir. Kanama ve akıntı sıkça görülür.
3. Evre: Makat dışına taşan şişlikler ve memeleşme görülür. Dışkılamadan sonra bu memelerin elle anüs içerisine ittirilmesi gerekebilir. Kaşıntılar artmıştır ve kanamalar uzun sürelidir. İç çamaşırınızda artık daha fazla lekeler görmektesinizdir.
4. Evre: Bu evrede makattan sarkan memeler ve şişlikler normalde de ele gelmeye başlamıştır. Ağrılı tuvaletler artık çekilmez olmaya başlamıştır. Oturamama yatamama yürüyememe dahil hayat ciddi derecede zorlaşmıştır.

Peki, evde hemoroit tedavisi nasıl yapılır?

Tükettiğiniz lifli gıda miktarını artırın

Lifin belirtileri gidermede ve kanamayı durdurmada etkin olduğu kanıtlanmıştır. Lif dışkıyı yumuşatır, bununla birlikte dışkının vücuttan atılması kolaylaşır ve gerilme azalır. Lif bakımından daha zengin meyve, sebze ve tam buğday yiyebilir, tamamlayıcı olarak kaymak otu kabuğu kullanabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin

Hemoroit esasen bağırsakların gerginliğinden kaynaklanmış ve gerginliğe de kabızlık neden olmuşsa, bu hiç de zor anlaşılacak bir durum değildir. Gerginliği en aza indirebilirseniz, hemoroiti de o derece azaltırsınız. Bolca meyve sebze tüketmeye başlayın, zira bunlar bolca lif ve su içerir. Dışkınızın da yumuşak olmasını sağlar. İşlenmiş yiyecekleri çöp tenekesine atın, çünkü bu yiyecekler kabızlığı ve hemoroiti artırır.

Güvercin ağacı (hamamelis) kulanın

Hamamelis virginia ismi verilen bir bitkinin yapraklarından yapılır. Hemoroit üzerine bir merhem veya sıvı olarak sürülür. İçten alınmamalıdır. Bunu tavsiye edenler, onun kanamayı azaltacağına ve ağrıları dindireceğine inanırlar.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisini hemoroidinizin üzerine ve çevresine doğrudan sürün. Bunu yapmak muhtemelen rahatsızlığınızı hafifletecek ve ağrınızı dindirecektir.

Taze hindistan cevizi yağı kullanın

Hindistan cevizinin teskin edici etkisi vardır, hemoroidin ve rektumla ilgili diğer sorunların tedavisine yardımcı olabilir.

Evde tedavinin fayda etmeyeceği durumlar

Şayet sarkan veya içinde pıhtı (trombus) bulunan daha ciddi bir durumla karşı karşıya kalırsanız, bunlardan evde tedaviyle kurtulmanız kolay olmayacaktır. Bu durumda doktorunuz ameliyat denemenizi tavsiye edebilir.

Öneriler

Hemoroidinizi hafifken yakalayabilirseniz, kendi kendinize tedavi etmeniz çok daha kolay olur. Onu ihmal edip kendi haline bıraktığınızda da daha ciddi bir duruma gelecektir. Hafif durumdaki hemoroit yukarıda sıralanan yöntemlerle tedavi edilebilir ama aslında alışkanlıklarınızı değiştirip daha sağlıklı bir hayata başlamanız şartıyla.
Aldığınız lif miktarını artırmak, abur cubur yiyecekleri evinizden uzaklaştırmak ve hemoroidi kötüleştirmeden bölgeyi temizlemek, hemoroitten kurtulmaya çalışırken hatırda tutulması gereken temel noktalardır. Asla unutmayın; ağrınız varsa ve tam neyiniz olduğundan emin değilseniz doktorunuzla görüşün ve ne olduğunu onun bulmasını sağlayın.

Uyarılar

Dışkınızda veya tuvalet kağıdında kan bulunması gibi hemoroit belirtileri kolon kanseri belirtileriyle de benzerlik gösterir, bu yüzden dışkınızda çok fazla kan gördüğünüzde derhal doktorunuzla temas kurun. Hemoroide neden olan şeyi bulup ondan kurtulabilirseniz, hemoroidinizi kendi kendinize tedavi etmiş olursunuz.

ETİKETLER