İki hamilelik arasında ne kadar zaman olmalı?

İki hamilelik arasında ne kadar olmalı? İki gebelik arasındaki zaman az olursa erken doğum riskini artırır mı? 2. bebeği düşünmek için ne kadar beklemeli?

Doğum kontrol yöntemlerinin henüz çok gelişmediği dönemlerde kadınlar daha sık hamile kalıyordu. Günümüzde ise kadınların kariyerleri açısından çocukları arasında daha fazla yıl bıraktığı görülüyor.

Cincinnati Üniversitesi’nden bilim adamları gebelikler arasındaki süre ile erken doğum riski arasındaki bağlantıyı inceledi. 6 yıl süren araştırmada 450 bin çocuğun verileri değerlendirildi. Araştırmalar doğumdan sonraki 6 içerisinde tekrar gerçekleşen hamileliklerin yüksek risk altında olduğunu gösteriyor. Vücudun hamileliğin gereksinimlerini karşılamak için kendini toparlaması gerekiyor. Ancak 5 yıldan fazla zaman aralığı da düşük kilolu bebek riskini arttırıyor. Sağlık açısından bakıldığında 2-3 yıl ideal görülüyor.

 

İki hamilelik arası en az 18 ay olmalı

Araştırmada, erken doğum riskini azaltmak için en uygun sürenin 2 gebelik arasında 18 ay beklenmesi olduğu görüldü.

Bilim adamları 2 gebelik arasında 12 aydan az bekleyen kadınların erken doğum yapma riskinin yüzde 53,3, 18 ay bekleyenlerde ise yüzde 23,1 olduğunu belirledi. Erken doğumun çocuk ölümleri ve bebeklerdeki bazı komplikasyonların yüzde 75’inden sorumlu olduğunu belirten bilim adamları, her yıl dünyada 15 milyon çocuğun erken doğduğuna ve 1 milyonunun hayatta kalabildiğine dikkati çekti.