Kirazın yararları nelerdir? Kiraz sapı ve çekirdeğide faydalımıdır?

Kirazın yararları nelerdir? Kirazın sağlımız için faydaları nedir? Kiraz sapı ve kiraz çekirdeğinin faydası var mıdır?

Yaz mevsiminin en güzel meyvelerinden biri olan baktıkça salkım salkım taneleriyle iştah açan kirazı sevmeyen yoktur. Bu meyvenin neye iyi geldiği hep konuşulur. Kiraz yaz meyveleri arasında vücudun her zerresine faydalı olabilecek güzel ve lezzetli meyvelerden biridir.Kendisi kadar sapı ve çekirdeği de faydalıdır.

Kirazı reçel ya da komposto yapmak yerine taze taze yemenin nasıl faydaları olduğuna bir kulak verirseniz eğer önünüzden kiraz tabağını kulağınızdan ise kiraz küpesini eksik etmeyeceksiniz…

Kirazın faydaları:

Kirazın en önemli özelliği mükemmel bir antioksidan olmasıdır. Bol miktarda A vitamini içeren kiraz bunun yanında C, K ve B6 vitaminlerini de içermektedir. Kiraz, potasyum, demir ve magnezyum açısından da zenginidir.

Kirazın iyi bir antioksidan olması sağlığımıza çok fazla katkı sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde uykusuzluğu giderir, eklem ve karın ağrısı şikayetlerini azaltabilir. Kalp ve zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Sindirim siteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için faydalıdır. Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Bunların dışında şaşırtıcı bir şekilde bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Bu yüzden tüketimine dikkat edilmesi gereken meyvelerden bir tanesidir.

Şeker Hastaları İçin Kiraz: Kiraz diğer meyvelerle kaşılaştırıldığında daha düşük glisemik indeks özelliği vardır. Glisemik indeks kan şekeriyle alakalıdır ve yüksek miktarda alındığında kan şekerini hızla yükseltir ve aynı şekilde hızla düşürür. Fakat kiraz şeker hastaları için bir risk olan bu özelliği taşımaz.

Kiraz İyi Bir Uyku Çekmeye Yardımcı Olur:Akşam yatmadan önce bir miktar kiraz yemek veya sabah bir bardak kiraz suyu içmek melatonin alımını arttırır ve bu madde kirazda bol miktarda bulunur. Yapılan klinik deneyleri sonucu kirazın rahat bir uykuya yardımcı olduğu ispatlanmıştır.

Kiraz Yağları Eritir: Bazı bilimsel araştırmalar kirazın yağları erittiğini ortaya koymuştur. Özellikle karın yağlarını eritme noktasında çok başarılı bir meyvedir. Düzenli olarak kiraz tüketmek veya kiraz suyu içme alışkanlığı edinmek yağları eritmenizde önemli bir rol oynayabilir.
Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır: Kirazın antioksidanlar açısından zengin olması direkt olarak bütün organların sağlığına olumlu yönde etki eder. Bunlardan bir taneside beyindir. Kiraz özelikle serbest radikallerin ve yaşlanmanın yol açtığı alzheimer hastalığına yakalanma riskini azalatır.
Kiraz İnme ve Felç Riskini Azaltır: Michigan Üniversitesi’nin yaptığı klinik araştırmalarına göre kirazın içerdiği yağlar ve antioksidan özelliği, kan basıncını düzenlemekle kalmayıp, kolesterol seviyesini de sağlıklı bir seviyede tutmaktadır. Dolayısı ile kan basıncı ve kolesterolden kaynaklanan inme ve felç risklerini azaltır.

Kirazın yararları:

 

Kiraz Cilt Sağlığını Korur: Kirazın içerdiği yüksek antioksidan sayesinde vücutta dolaşan serbest radikallere karşı çok etkilidir. Michigan Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptıkları araştırmaya göre, kiraz yaşlanmayı yavaşlatır. Ayrıca günlük olarak tüketilen bir bardak kiraz suyu cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Hücrelerin işlevlerini kaybetmesine neden olan serbest radikalleri ortadan kaldıran kiraz, böylece cilt sağlığına da ciddi katkıda bulunur.

 

Kiraz Gut Hastalığı Riskini Düşürür: Boston Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, düzenli olarak kiraz tüketmenin Gut hastalığını %30 oranında düşürdüğünü ortaya koymuştur. Denekler üzerinde yapılan bu araştırmada ayrıca kiraz özünün gut kriz riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Kiraz Kas Ağrılarını Azaltır: Bir miktar kirazın veya bir fincan kiraz suyunun kas inflamasyonunu ve kas ağrılarını azaltır. (Maraton koşucularının yarıştan önceki 7 gün boyunca kiraz suyu içtiği bilinmektedir.) Ayrıca aşırı yorulmadan dolayı meydana gelen kas ağrılarını gidermek içinde kiraz suyu içmek faydalıdır.

Kiraz Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır: Kirazda bol miktarda potasyum bulunur ve bu kalp sağlığı için önemlidir. Potasyum hipertansiyon riskini azaltır, kan basıncını düzenler ve kötü kolesterolü sağlıklı seviyede tutar.

Şiş ve İltihap Sorunların Giderir: 40 – 70 yaşları arasındaki kadınlar üzerinde yapılan deneylerin sonuçlarına göre kiraz veya kiraz suyu üç hafta boyunca tüketildiği zaman şiş ve eklem ağrılarını giderdiği ortaya konulmuştur.

Kiraz Kolon Kanserini Önleyebilir: Kiraz zararlı besinlerin ve serbest radikallerin ve bir çok diğer sebeplerin bir araya gelmesiyle meydana gelen kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Kolon kanseri özellikle adından son zamanlarda çok sık duyulan bir hastalıktır. Bu yüzden kiraz ve benzeri antioksidan özelliği olan meyvelerin tüketilmesi, bu amansız hastalığa yakalanma riskini azaltır.

Kiraz Sapı Faydalı mıdır?

 

Kiraz Sapı Çayının Faydaları:Kiraz sapları genelde kiraz tüketildikten sonra atılır. Fakat kiraz sağlarının da sağlık açısından bir çok faydası vardır. Kiraz saplarını çay hazırlanarak da tüketebilirsiniz. Kiraz sapı çayı hazırlamak o kadar zor bir şey değildir. Kiraz sapları kurutulduktan sonra ortalama bir litre suya bir yemek kaşığı kiraz sapı ekleyin ve 7-8 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra içebilirsiniz.

 • Kiraz sapı çayı, böbrek hastalıklarına iyi gelir. Sabah ve akşam içilen kiraz sapı çayı böbreklerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 • Sinir sistemi üzerinde olumlu yönde etkisi vardır, akşamları içeceğiniz bir fincan kiraz sapı çayı rahat uyumanızı sağlar. Stresi giderir.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır. Bağırsakları temizler ve toksitlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Kiraz sapı çayı kolesterole de iyi gelir. Böylece kalp hastalıklarına yakalanma riski azalır.
 • Karaciğere faydalıdır, kiraz sapı çayı vücutta bulunan fazla sıvıların atılmasını sağlar.
 • Sindirim sistemine faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı kiraz sapı çayının kilo vermeye yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olabilir.
 • Kiraz sapı çayı bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyon hastalıklarına karşı bünyeyi korur.
 • Bir özelliği de antioksidan özelliğinden dolayı kanı ve cildi temizlemesidir.

Kiraz Çekirdeğinin Faydaları

 

Kiraz Çekirdeği Yağının Faydaları:Kiraz çekirdeğinin sağlık açısından ne tür faydaları olduğu tam olarak bilinmemektedir. Şimdiye kadar kiraz çekirdeği hakkında yapılan klinik araştırmaları kiraz çekirdeğinin ‘sağlık açısından faydalı mı yoksa zararlı mı’ sorusuna tatmin edici cevap vermiyor. Fakat Kiraz çekirdeği yağının vücut bakımı için yaygın olarak kullanıldığı bilinen bir şeydir.

 • Kiraz çekirdeği yağı A vitamini açısından zengin olduğu için cilt bakımında kullanılır.
 • İçerdiği antioksidanlar kiraz çekirdeği yağına aynı zamanda önemli bir cilt temizleyici işlevi kazandırmaktadır.
 • Kiraz çekirdeği yağı, cildi yumuşatır ve parlak bir görünüm kazandırır.
 • Oleik asit içeren kiraz çekirdeği yağı, ciltde gözenekleri açar ve nemlenmesini sağlar.
 • Kuru ve hassas ciltler için faydalıdır.
 • Oleik asit ayrıca saçlar içinde faydalıdır. Oleik asiti bol miktarda içeren kiraz çekirdeği yağı saç sağlığını korur.
 • Kiraz çekirdeği yağı kepeklenmeyi ve saçların kırılmasını engelleyebilir.
 • Kafa derisinde meydana gelen kaşınma ve döküntülere kiraz çekirdeği yağı faydalı olabilir.