Kırmızı Soğan Turşusu

KIRMIZI SOĞAN TURŞUSU

Farklı yemeklerin servisinde kolaylıkla kullanılabilecek bir garnitür kırmızı soğan turşusu tarifi. Lütfen onu kışlık bir hazırlık olarak görmeyin. Tarifinde küçük püf noktalarının yer aldığı turşuyu önceden hazırlayıp sadece 1 gün beklettikten sonra ev yapımı hambugerin, ızgara köftenin hatta bulgur pilavının yanında servis edin. Farklı bir aroma katması için salata tariflerinize ekleyin. Kavanoz kavanoz hazırlayıp sevdiklerinize ikram edin, olmadı bir dilim kızarmış ekmeğin üzerine alıp tüm lezzetini hissederek tüketin.

Tencere yemeklerinin demirbaşı soğan bu sefer turşuya konuk oluyor, farklı yemeklerin servisini tatlandırıyor.

MALZEMELER:

3 adet orta boy kırmızı soğan
1 su bardağı üzüm sirkesi
1 su bardağı su
1 yemek kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı kişniş tohumu
1 çay kaşığı tane karabiber
1 adet defne yaprağı

Püf noktası:

Turşuyu farklı büyüklüklerde kavanozlara hazırlamak isterseniz kavanozların 2/3’ünü üzüm sirkesiyle, üzerini ise içme suyuyla doldurun.

Kullandığınız kavanozların temiz, kuru ve kapaklarının sıkıca kapanıyor olmasına dikkat edin.

Aroma vermesi için arzu ettiğiniz tane baharatları turşu kavanozuna ekleyin.

Kapağını açtığınız turşuyu buzdolabında muhafaza edip 2-3 hafta içinde tüketin.

Servis önerisi:

Kırmızı soğan turşusunu hazırlarken kullandığınız kavanozun alacağı sıvı miktarını önceden hesaplayıp doğranmış soğanlarla birlikte 2 dakika kadar kaynatabilirsiniz. Turşuyu bu şekilde hazırlayacaksanız; ılık salamura karışımını soğanların üzerine doldurup kapağını kapatıp ters çevirdiğiniz turşu kavanozlarını ılınana kadar oda ısısında bekletin. Sonrasında buzdolabına kaldırın.

HAZIRLANIŞI:

Kabuğunu soyduğunuz kırmızı soğanları yarım ay şeklinde piyazlık doğrayın.
Piyazlık doğranmış soğanları derin bir karıştırma kabına alın. Tuzla ovup 10 dakika kadar bekletin.
Kırmızı soğanları kavanoza alıp üzerine sirkesi ekleyin. Üzerini toz şekerle karıştırdığınız içme suyuyla doldurun. Kişniş tohumu, tane karabiber ve defne yaprağını ekleyin.
Kapağını sıkıca kapattığınız turşu kavanozunu buzdolabına kaldırın. En az bir gün boyunca beklettikten sonra kullanmaya başlayın.

Afiyet olsun…