Neden kivi tüketmeliyiz?

Neden kivi tüketmeliyiz?

Kivi, içeriğindeki zengin besin değerleri sayesinde bağırsak hareketlerini düzenler ve uyku kalitesini arttırır.

-En yüksek C vitamini kivide bulunur. Astıma ve öksürmeye iyi gelir. İtalya’da yapılan bir araştırma hafta 2-3 adet tüketen çocuklarda öksürmede fark edilir bir azalma gözlemlenmiştir. C vitamini açısından hazine değerindeki bu meyve nefes darlığı ve astıma karşı çok etkilidir.

-Tayvan Tıp Okulu tarafından yapılan bir araştırma kivinin bağırsak hareketlerini düzenlediğini ve sindirimi kolaylaştırdığını göstermiştir. Uzmanlar hazımsızlıktan şikayetçi olan kişilerde 4 haftalık tüketiminin ardından sorunlarında % 45 oranında azalma tespit etmiştir.

neden kivi yemeliyiz

-Kivi aynı zamanda lif açısından da çok zengindir. 100 gram muzda 1.6 gram bulunan lif, kivide 3.4 gramdır. Bu sayede bağırsaklardaki iyi bakterilerin artmasına yardımcı olur.

-Kivi, kolesterolü düşürür ve kalp rahatsızlıkları riskini ciddi ölçüde azaltır.

-Bristol Üniversite tarafından yapılan bir araştırma da lif açısından zengin olan kivinin kolon kanserini önlemede başarılı olduğunu göstermektedir. Araştırmacılara göre bu lifler tarafından üretilen bir çeşit asit kansere sebep olan genlerin aktif hale gelmesini engellemektedir.

Uyku kalitesini de arttırıyor

Yapılan araştırmalar kivinin uyku kalitesini arttırdığını göstermektedir. Yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için uyumadan bir saat önce yenilen bir adet yemenin rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Aynı zamanda ruh halinizi de canlandırmaya yardımcı olur.

Doğal aspirin 

Kanı sulandıran yapısıyla kivi, bu özelliği nedeniyle doğal bir aspirin olarak bilinir. Yani günde 1 aspirin içmek yerine bu zengin içerikli meyveden tüketmek çok daha sağlıklıdır. Çok fazla sayıda aspirin almak önerilmemektedir. Nitekim bağırsak duvarına zarar verebilir. Günde bir adet kivi, mide ağrısı, bulantısı ve kanama gibi ilacın yan etkilerini uzak tutmaya yetecektir.

Kulak enfeksiyonlarından korunmak için de günde bir adet yenilmesi önerilmektedir.