Makarna pişirirken dikkat edilmesi gereken ipuçları

Mükemmel Makarna İçin İpuçları 

Makarna her ne kadar İtalyan yemeği olarak bilinse de, fiyatının ucuzluğu, yapılışının kolaylığı sebebiyle tüm dünyada belki de en çok tüketilen yiyecektir. Suyun içinde haşlanıp yapılan makarnanın aslında lezzetli ve iyi olması bu kadar basit değildir. Makarnayı pişirirken bazı ipuçlarının bilinmesi gerekir.

İşte makarna pişirirken dikkat edilmesi gereken ipuçları:

1. Büyük ve derin tencere kullanın:

Her zaman yeterince büyük bir tencere kullanın. Özellikle uzun makarna pişirecekseniz o zaman derin bir tencere seçin.

2. Bol su kullanın:

Büyük ve derin bir tencerenin içinde pişirilen makarna için boy su kullanmanız gerekiyor. Yani tencereniz ne kadar büyükse içine koyacağınız su da o denli fazla olmalı. Tencerenin 4 te 3’ü oranında su koyun. Sıcak su yerine soğuk suyu tercih edin.

3. Tuz Bol kullanın

3 litre su içinde makarna pişirecekseniz o zaman içine 2 yemek kaşığı oranında tuz koymanız gerekir. İsterseniz deniz tuzu da kullanabilirsiniz. Makarna suyuna yağ ise koymayın. Bu yağ hiçbir işe yaramayacaktır. Yağ, suyun üzerinde kalacağı için makarnaya bir faydası olmayacaktır.

4. Taşmayı önleyin:

Su kaynayıp içine tuzunu ilave ettikten sonra içine makarnayı ekleyin ve hemen karıştırın. Makarnayı ilave ettikten sonra su soğuyacağı için ikince kez kaynamaya başlayıncaya kadar ocağın altını açık tutun. İkinci kez kaynama olunca tencerenin kapağını açın. Aksi halde taşma meydana gelecektir. Ocağın altını kısın ve yavaş bir şekilde kaynamaya bırakın. Taze makarna daha kısa sürede pişerken, kuru makarna daha uzun sürede pişecektir.

5. Makarnayı soğuk sudan geçirmeyin:

Salata için soğuk makarna kullanmanız gerekmiyorsa, piştikten sonra makarnayı süzmeyin. Makarnanın yüzeyinde bulunan nişasta ona daha iyi bir lezzet katar. Ayrıca makarna için hazırlayacağınız sos yapışmalarını önler. Eğer makarnayı hemen kullanmayacaksanız o zaman bir kevgirde süzün ve üzerine biraz zeytinyağı dökün. Eğer lazanya veya mantı yapacaksanız o zaman makarnayı suyun içinde kesinlikle bırakmayın ve büyük bir kevgirle hemen süzün.

6. Haşlama suyunu dökmeyin:

Her zaman en azından pişirme suyundan yarım fincan saklayın. Alacağınız bu suyunu sosu inceltmek için kullanabilirsiniz. Su nişastalı olduğu için sosa ayrı bir lezzet katacaktır.

7. Al dente Makarna pişirmek:

Makarnayı, Al dente yani dişe gelecek şekilde pişirmek için en fazla 8 dakika haşlanması gerekir. daha fazla veya daha az pişirilmesi halinde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

8. Sosu sıcak ilave edin:

Makarna soslu olacaksa, makarna ve sosun sıcak olması gerekmektedir. Böylece makarna ve sos birbirine daha iyi kaynaşacak ve birlikte pişecektir. Birlikteliği sağladıktan sonra tekrar ısıtmak isterseniz, tavada uzun süre bırakmayın.

9. Salata ile servis yapın!

Makarnayı salata ile birlikte yemek genellikle öneriliyor. Böylece makarna bir sebzelerle birlikte besleyici bir öğün olabilir. Makarnayı hazırlarken, bir kişi için 1 fincan makarna ölçüsünü kullanabilirsiniz.