Meme kanseri tedavisinde yeni bulgu

Meme kanseri tedavisinde yeni bulgu

Kadınların korkulu rüyası olan meme kanserinin vücuda yayılabilmek için kemik yapısını değiştirdiği tespit edildi.

Amerikalı bilim adamları meme kanserinin tedavisini daha etkin bir hale getirebilecek bir bulgu keşfetti. Yapılan araştırmalarda kadınların korkulu rüyası olan ve her yıl binlerce kişinin ölümüne neden olan meme kanserinin vücuda yayılmak ve rahat büyüyebilmek için kemik yapısından beslendiği ortaya çıktı.

Kemiklerden besleniyor

Sheffield Üniversitesi’nden bilim insanları, tümörlerin daha rahat büyüyebilmek için kemik yapısını topraktan beslenirmişçesine kullandığını belirtiyor. BBC Türkçe’nin haberine göre, sonuçları ‘Nature’ dergisinde yayımlanan araştırmada, kemikleri kanserli tümörünün kötü etkilerinden korumanın mümkün olduğu; böylece kanserin yayılmasının önlenebileceği ileri sürülüyor.

Yeni araştırmaların yolunu açtı

Bu bulgularlar birlikte meme kanserinden yeni araştırmalarında yolu açılmış oldu. Bilim insanları ikincil kansere yakalanan hastalarda daha yüksek düzeyde LOX enzimi bulunduğunu da saptadı. LOX enzimi kanserli tümörlerce üretiliyor ve kana karışıyor. Fareler üzerinde yapılan bir dizi deneyde, LOX enziminin bu süreci aksattığı ve kemikte doku bozukluğu ile deliklere yol açtığı da tespit edildi. LOX üretimini engellemek için kullanılan ilaçların ise kanserin yayılmasını önlediği görüldü.

LOX enzimi kemiklerin dokusunu bozuyor

Sheffield Üniversitesi’nde kemik ve kanser biyolojisi dalında görevli Dr. Alison Gartland, “Meme kanserinin metastas yapmasını önleme konusunda, bu bulguların büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Birincil kanser hücreleri, kendi büyümelerini sağlamak için, toprağı gübreler gibi kemiği kullanıyor. Tümörün daha iyi büyüyebilmesi için LOX enzimi, kemik yapısını değiştiriyor” dedi.

Yayılmayı durdurabilmek mümkün olabilecek mi?

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler ise bisfosfonat adlı bazı osteoartrit ilaçların kanserin yayılmasının önüne geçtiğini de ortaya koydu. Bisfosfonatlar, yayılmayı durdurabildiği gibi ayrıca kemiğin yenilenmesi sürecinde de etkili oluyor. Meme Kanseri Kampanyası’nda görev yapan Katherine Woods, “Bu bulgu, meme kanserinin kemiğe sıçramasını engellemeye yönelik yapılacak araştırmalarda ve tedavi yollarında yepyeni bir yol açılmış oluyor. Meme kanserinin kemiğe sıçraması çok zorlu sonuçlar yaratıyor. Pek çok kadın kemik ağrıları çekiyor, kemiklerinde kırıklar, çatlaklar oluşuyor ve önlerinde kalan yaşam süresini yakınlarıyla geçirecek yerde, karmaşık ameliyatlar olmaları gerekiyor” dedi.