Sağlık için doğru el yıkamanın önemi

El vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Özellikle sağlığımız ve kişisel bakımımız da ayrı bir öneme sahiptir. Sağlıklı ve doğru yıkanmayan eller insanı grip, ishal ve hatta hepatit gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanmamıza neden olabilir.

El yıkarken nelere dikkat etmeliyiz? Günlük hayatımızda çevreyle her türlü bağlayan ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımız durumundadır. El yıkama, günlük ve sırdan bir iştir bizim için ve genellikle de ihmal edilen bir konudur. Ancak kendi sağlığımız ve toplum sağlığı için düzenli olarak el yıkama alışkanlığını edinmemiz gerekmektedir. Gün içinde bulunduğumuz çevreyle sürekli temas halinde olan ellerimiz, barındırdığı bakteriler nedeniyle SARS, basit bir soğuk algınlığı, hepatit A, kuş gribi gibi bir çok ölümcül hastalığa neden olabilmektedir.

Ellerimizi hangi sıklıkla yıkamalıyız?
Gün içinde her türlü yabancı yüzeylere temas halinde olan ellerimizi tüm günlük faaliyetlerin ardından ve görünür kirlenme durumunda sürekli olarak yıkamak zorundayız. İnsan sağlığını tehdit eden mikroorganizmalar eller yoluyla bulaştığı için salgın hastalıkların önlenmesinde “doğru el yıkama” büyük önem arz etmektedir. İnsanların çok fazla temas halinde olduğu toplu taşıma araçları, iş yerleri, okul gibi alanlarda sağlığımızı korumak en etkili yollardan biri sık ve doğru şekilde el yıkamaktan geçer.

Doğru el yıkma teknikleri nelerdir?
İnsan sağlığını tehdit eden salgın hastalıklar ile doğru mücadelenin en etkili yolu “el” yıkamadır. Fakat, sadece el yıkamak değil ellerin doğru şekli de yıkanması gerekmektedir. İstenilen şekilde bir hijyen sağlamak için, ellerimizin su ve sabunla en az 30 ila 60 saniye arasında parmak araları el bilekleri de dahil edilerek yıkanması gerekiyor. Hijyen için gerekli olan su ve sabunun olmadığı yerlerdeyse ellerimizde gözle görünür kirlenme olmadığı sürece içinde alkol barındıran el dezenfektanları ile ellerimizin 10 ila 15 saniye arasında ovalanması gerekmektedir.

El yıkamalarında katı sabunlara dikkat!
Uzmanlar, ellerimizi yıkarken sıvı sabunların tercih edilmesini öneriyor. Özellikle uzun süre açıkta kalan ve nemli olarak bekleyen katı sabunlardan uzak durmamızı öneriyor. Katı sabunların uzun süre nemli ortamda kalması durumunda üzerinde bakterilerin çoğalması mümkündür. Sıvı sabunlarda ise dikkat edilmesi gereken olay ise sabun kaplarının içindeki sabun bitmeden üzerine yeni sabun eklemesi yapmamız gerekiyor. Sıvı sabunlarda bakteri oluşumunu engellemek için kapların yıkanıp kurutulduktan sonra yeni sabun eklemesi daha güvenlidir.