Sütyen seçiminde nelere dikkat etmeli?

Sütyen seçimi yaparken nelere dikkat etmeli?Sütyen seçimi önemsiz gözüksede sağlık açısından çok önemlidir. Yanlış sütyen seçimi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Sütyen seçimi çok önemlidir. Doğru sütyenle göğüslerini daha az deforme olur ve erken sarkma yaşamazsınız ayrıca doğru sütyen kullanımı göğüs yapınızı da etkiler. Göğüsleriniz ayrık ya da çok bitişik durmaz.

Yanlış sutyen seçiminin ciddi zararları var

Yanlış sutyen seçiminden doğan birçok hastalıklar olduğundan doğru sutyen seçimi önemlidir.
Geçmeyen sırt ağrıları ve göğüslerinizdeki şekil bozukluğu gibi şikayetleriniz var ise yanlış sutyen seçimlerinizden dolayı olabilir.

Bir kadının kusursuz güzelliği iç çamaşırı ile başlar aslında. Doğru seçilmemiş bir iç çamaşırı istediğiniz kadar tarz ve şık görünün sizi hiç olmadık şekilde rezil edebilir ve canınızı sıkabilir.

Ayrıca yarattığı sağlık problemleri açısından da yanlış çamaşır seçimi yüzünden sıkıntılar yaşamak istemezsiniz değil mi?

 

Sutyen konusunda kadınlar şu detaylara dikkat etmelidir.

Asla seksi görünmek için bir sütyen satın almayın. Ya da erkek arkadaşınız için sütyen alıyorsanız mümkün olduğunca üzerinizde az kalmasına özen gösterin. Çünkü sadece seksi olduğuna inandığınız için satın aldığınız bir sütyen göğüs yapınızı bozabilir. Sentetik olan ve ucuz olarak satılan sütyenlerden kaçının.

Özellikle iç çamaşırı seçiminde en önemli faktörlerden bir tanesi rahat olmasıdır. Sütyeninizin sırtınızı ya da göğüs çevrenizi sıkmadığından emin olun. Özellikle arka askısının çok fazla yukarda ya da çok fazla aşağıda olmamasına özen gösterin. Sütyen askınız ne kadar yukarda olursa bu göğüslerinizin o kadar aşağıda durmasını sağlayacaktır.

Beden seçimine çok dikkat etmelisiniz. C ya da B kuplarda arka arkasını hangi kopçaya taktığınıza dikkat edin. En pahalı ve kaliteli sütyenler bile kumaşlarından dolayı zaman içinde esneme yapar ve kopçaları daraltmak zorunda kalırsınız.

 

Sütyeninizi uzun süre kullanmanız için göğüs çevrenize oturmasından sonra arka kopçalarına dikkat edin. Kopçasını en başa yani en sıkıya taktığınız bir sütyeni zamanla kumaş esnediğinde kullanamazsınız. Bu yüzden en sondakine yani en geniş olanına takmaya çalışın. Bu sayede genişlediğinde kopçalar sayesinde daraltabilirsiniz.

Eğer göğüsleriniz küçükse kumaş seçimi de dikkat etmeniz gereken özelliklerden bir tanesi. Göğüsün yapısını yağ bezesi oluşturur bu nedenle kilo verdiğimiz zaman göğüslerimizde küçülme hissederiz ya da tam tersi kilo aldığımız zaman büyüdüklerini görürüz. Sütyeniniz tüm gün üzerinizde olacağı için sizi terletmeyen bir kumaştan olmasına dikkat edin. Zaman içinde terlediğiniz de göğüsünüz uzun vadede küçülme yapabilir.

Bunların tam tersi şekilde sutyeniniz göğsünüzün bedenine uygun olmalıdır. Sutyeninizin sırt uzunluğu ve göğüs uzunluğu farklılık gösterir. Ve sutyen bedenleri buna göre de değişkenlik gösterir. Siz de bu değişkenliği göz önünde bulundurarak sutyen alacağınız zaman en azından kıyafetinizin üzerinden denemelisiniz.

Kıyafetinizi tamamlayan ve kusursuz bir görünüm kazanmasını sağlayan şey iç çamaşırlarınızdır. Bu nedenle doğru sutyen seçimi hem sağlığınız hem de görünümünüz açısından oldukça önemlidir.

Aşağıdaki gibi sorunlar yaşıyor iseniz doğru sutyen seçimi yapmamış olabilirsiniz:

 

• Eğilip kalktığınızda göğüsleriniz sutyeninizden dışarı çıkıyorsa,

• Göğsünüz sutyenin içine tam yerleşmemişse,

• Çamaşırınızın ön ve arkası aynı hizada değilse,

• Sutyeninizin arkası yukarı doğru çıkmışsa,

• Göğüs kafesinizi sıkıştırıyor ve baskı yapıyor ise,

• Potluk yaparak kötü bir görüntüye sebep oluyorsa sutyeninizi yanlış seçmişsinizdir.