Tavuk pişirmenin püf noktaları

Tavuk pişirmenin püf noktaları - Kadin2.com

gida

Usulünde tavuk pişirmeniz için bilmeniz gerekenler...

Ana malzemesi tavuk olan tarifler yapmadan önce tavuğu daha iyi pişirmek ve istediğiniz şekilde parçalara ayırmak için bilmeniz gereken püf noktalarını not edin. Tavuğunuzu pişirmeye hazır hale getirdikten sonra birbirinden lezzetli tavuk tariflerimizle sofralarınızı taçlandırın.

Tavuğu bağlamak

Tavuğun kanatlarını ve bacaklarını gövdesine mutfak ipiyle bağlamak tercihe bağlıdır. Bazılarına göre bağlamak tavuğa piştiğinde daha güzel ve dağılmamış bir görüntü verir. Önce tavuğu tezgaha yatırıp içindeki fazla yağı mutfak makasıyla çıkarın.

tavuk1

Tavuğu kanadından tutarak ucunu kıvırın ve omuz bölgesinin altına geçirin. Aynı işlemi diğer kanatla da tekrarlayın. Bu şekilde kanatlar gövdeye yapışık kalır ve pişerken kavrulmaz.

tavuk2
Kanatları bir parça mutfak ipiyle gövdeye de bağlayabilirsiniz. Deriyi bozmaması için sicimi çok sıkmayın.

tavuk3
Mutfak ipinden bir parça kesip butların etrafından dolayarak bağlayın. Bu tavuğa pişerken derli toplu bir görüntü verir.

tavuk4

Tavuğu doldurmak

Varsa tavuğun iç organlarını başka bir kullanım için çıkarıp ayırın. Kağıt havluyla kuruladığınız tavuğu dik tutup içine tuz ve karabiber serpin.

tavugu-doldurmak1
Bir elinizle tavuğun içindeki boşluğu açarken diğer elinizle oda ısısındaki dolgu malzemesini silikon bir spatula veya büyük bir kaşıkla fazla sıkıştırmadan tavuğun içine doldurun.

tavugu-doldurmak2

Tavuğun derisinin altına tereyağı sürmek

Tavuğu sırtüstü tezgaha yatırdıktan sonra parmaklarınızı göğüs eti ile derinin arasına sokup deriyi örselemeden ilerleyin. Aynı işlemle butların derisini de gevşetin.

tavuk5
Geniş bir kaşıkla önceden baharatlanmış tereyağını deri ile etin arasına yerleştirip parmaklarınızla bastırarak derinin dışından da yayılmasını sağlayın. Arayı doldurdukça tavuğu ovalayın.

tavuk6

Bütün tavuğu parçalara ayırmak

Tavuğu sırtüstü tezgaha yatırdıktan sonra bir bacağı gövdeden çekerek açın ve tavuk makasıyla kesip mafsalı ortaya çıkarın. Mafsalın yerini belirleyip keserek bacağı ayırın. Aynı işlemi diğer bacakta tekrarlayın.

tavugu-parcalamak1
Bacağı kalçaya bağlayan mafsalı bulduktan sonra ucundan sıkıca tutup makasla iki parçaya ayırın. Aynı işlemi diğer bacak için de tekrarlayın.

tavugu-parcalamak2
Bir kanadı kavrayıp gövdeden çekin. Makasla deriyi keserek omuz mafsalını ortaya çıkarın. Daha sonra mafsaldan kesip kanadı ayırın.

tavugu-parcalamak3
Tavuğu ters çevirin. Mutfak makasıyla sırt kemiğinin kenarından başlayıp boyun boşluğuna kadar kesip çıkarın. Aynı işlemi diğer tarafa da uygulayın. Parçayı tavuk suyu yapmak için saklayabilirsiniz.

tavugu-parcalamak4
Makasın kapalı ucunu göğüs kemiğini örten deri boyunca ilerletin. Göğsü yukarı doğru kıvırarak kemiğin ortaya çıkmasını sağlayın. Kemiği keserek veya çekerek çıkarın.

tavugu-parcalamak5
Göğüs etini makasla ortadan boylamasına iki parçaya bölün. Böylece bir tavuktan 8 parça ve ayrıca sırt kemiği çıkaracaksınız.

tavugu-parcalamak6