Topuklu ayakkabı için 9 önemli uyarı

Mağazadan beğenerek aldığınız topuklu ayakkabı da en büyük sorun giyerken size vereceği o inanılmaz ağrı ve acıdır. Peki hayalini kurduğunuz topuklu ayakkabı da acı çekmemek mümkün mü? Topuklu ayakkabınızı acı çekmeden nasıl giyebilirsiniz…

Topuklu ayakkabılar günümüzde kadınlara güven kazandıran unsurlardan biridir. Ancak topuklu ayakkabı giymek istediğinizde karşınıza çıkan en büyük sorunsa size vereceği ağrı ve acıdır. Peki, beğenerek aldığınız topuklu ayakkabıların size acı vermeden giymek ister misiniz?

İşte kadin 2 olarak 9 önemli uyarımız;

1 – Topuklu ayakkabılarda alırken en dikkat etmeniz gereken şey iç kısmının çok sert ve kaygan olmamasıdır. Aynı zamanda beğendiğiniz ayakkabının genişliği ve uzunluğu, ayaklarınızla aynı olması gerekmektedir.

2 – Bir diğer dikkat etmeniz gereken ayrıntıysa ayakkabılarını genellikle akşam saatlerinde almanızdır. Nedeniyse gün boyunca sizi taşıyan ayaklarınızın, hangi ayakkabıda daha rahat edeceğini bilmesidir.

3 – Topuklu ayakkabıları mümkün olduğunca oturarak değil, ayakta denemeniz gerekmektedir.

4 – Alacağınız ayakkabıda kullanılan malzemeye ve kalitesine özen gösterin.

5 – Kadınların en büyük hatasıysa ayakkabıyı alırken iki çiftini de aynı anda denememesidir. Çünkü her iki ayağınızın kalıbı aynı olmayabilir.

6 – Severek aldığınız topuklu ayakkabılarla uzun süre ayakta kalacaksanız bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin; ayakkabınızın taban kısmında ağrı ve acı varsa iç kısımlara ortopedik tam bir tabanlık yerleştirmeniz gerekiyor. Ayakta kalmak zorundaysanız ayakkabının ön tarafına silikon metatars yastıkçıkları koymayı unutmayın.

7 – Bir diğer dikkat etmeniz gereken konuysa parmaklarınızda oluşma ihtimali olan nasır. Ayağınızı hem kötü gösterecek hem de size acı verecek bu durumdan kurtulmak için “parmakları açıkta bırakan” “yüksek topuklu ayakkabıları” tercih etmeniz gerekiyor.

8 – Ayak sağlığınız için en az bir gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Eğer topuklu ayakkabı giymek zorundaysanız, bu durumda aynı ayakkabıdan bir çift daha edinmeniz gerekiyor.

9 – Topuklu ayakabı giymek için özellikle ayak tırnaklarınızı küt kesmeniz gerekiyor. Tırnaklarınız fazla uzatmamanız ve enarlarını yuvarlamayın.