Whatsapp Ayarlarınız İçin Tüyolar

Whatsapp Ayarlarınız İçin Tüyolar

Elinizden düşürmediğiniz bu uygulamayı daha pratik kılmak için uygulayabileceğiniz basit değişiklikler ayağınıza kadar geliyor.

Eğer siz de Whatsapp’ın aylık 70 milyon kullanıcısından biriyseniz, sizin için uygulamanın ayarlarından kolaylıkla değiştirebileceğiniz önerilerimiz var.

İOS bildirimlerinizi görünmez yapmaktan, “son görülme” tarihini gizlemeye kadar varan bu tüyolar sizin mesajlaşma aracınızı başka bir seviyeye taşıyacak. Bunu sağlamak için aşağıda bulunan kılavuzu okuyup uygulamanız yeterli.

1. ‘Gelen medya’ı kaydetmeyin.

 

Whatsapp’ın en sinir bozucu özelliklerinden biri uygulama üzerinden size gelen fotoğraf ve videoların hepsini otomatik olarak telefonun fotoğraf albümüne kaydetmesi. Whatsapp üzerinden fotoğraf ve klip izleyebilmek her ne kadar hoşumuza gitse de, bu oradan gelen medyanın telefonumuzun değerli hafızasını kaplamasını istediğimiz anlamına gelmiyor.

Bu özelliği Whatsapp’ın “Ayarlar” menüsünden (ekranınızın sağ alt köşesindeki dişli çark ikonunu tıklayarak) “Sohbet Ayarları”na girip “Alınan Medyayı Sakla” seçeneğini iptal ederek ortadan kaldırabilirsiniz.

2. Mesaj önizlemelerini gizleyin.

 

Whatsapp otomatik olarak size gelen mesajları önizlemesini ekranınızda bildiriyor. Eğer önizleme kısmından hoşnut değilsiniz (ve itiraf edin, yanınızdakiler telefonunuzun ekranını görürken kimden mesaj geleceği belli olmaz), bu seçeneği iptal edebilirsiniz.

Telefonun “Ayarlar” menüsüne gidip “Bildirimler” kısmına girin ve “Önizlemeyi Göster” seçeneğini iptal edin. Artık ekranınızda mesajın içeriğinden ziyade sadece “x kişisinden mesaj var” bildirimi belirecek.

3. Konumunuzu paylaşın.

 

Whatsapp’ı dışarıdayken arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmak için için kullanıyorsanız, dokunmatik ekranınız üzerinde birkaç yere tıklayıp konumunuzu paylaşabilmek gerçekten pratik bir özellik. Ama bunu sağlayabilmek için öncelikle Whatsapp’a konum bilgilerinize erişmek için izin vermeniz gerekiyor.

Bu özelliği aktive ettiğinizden emin olmak için Whatsapp konuşmalarınızın herhangi birine girin ve mesaj kutusunun solunda bulunan ok işaretine tıklayın. “Konum Paylaş”ı seçin. Eğer hala bu özelliği aktive etmemişseniz telefonun önerdiği adımları takip edin. Çoktan aktive etmişseniz, başka bir Whatsapp kullanıcısına konumunuzu göndermeye izin veren seçeneği göreceksiniz. Artık ister harita bilgisiyle, ister Google Maps’ten yakınınızda bulunan seçili konumlardan birini kullanarak konumunuzu paylaşmaya hazırsınız.

4. “Son görülme” seçeneğini kapatın.

Whatsapp’ın otomatik ayarları, uygulamayı kullanan herhangi bir kişinin sizin “son görülme” tarihinizi görmesine izin veriyor. Bu durumu değiştirmek için “Ayarlar” menüsüne girin ve “Hesap”> “Gizlilik”> “Son Görülme” adımlarını takip edin. Buraya geldiğinizde uygulamanın ayarlarını sadece kendi rehberinizdeki kişilerin görebileceği şekilde veya kimsenin göremeyeceği şekilde düzenleyebilirsiniz. Şunu da belirtelim, eğer “son görülme” bilginizi gizlerseniz, siz de başka kimseninkini göremezsiniz.

5. Otomatik yedeklemeyi kullanın.

Bu gerçekten de akla yatkın bir özellik. Whatsapp otomatik olarak bütün konuşmalarınızı yedekliyor, siz de bu durumdan faydalanmalısınız. “Ayarlar” menüsüne girin, “Sohbet Ayarları”ndan “Sohbet Yedekleme”yi seçin. Buradan “Oto Yedekleme” seçeneğini aktive edip sohbet bilgilerinizi İCloud hesabınıza günlük, haftalık veya aylık olarak yedekleyebilirsiniz.