Yüz Bakımı İçin 9 Altın Kural

yüz bakımı

Yüz bakımı kadınlar için çok önemlidir Yüzünüz insanların ilk gördüğü şeydir, bu yüzden sadece ona iyi bakmak istemeniz mantıklıdır. Herkesin yüz bakımı ihtiyaçları farklıdır, ancak ne tür bir cildiniz olursa olsun, yüzünüzü korumak için tutarlı bir rutin oluşturmak şarttır. Ayrıca, akne veya özellikle kuru cilt gibi, karşılaşabileceğiniz belirli yüz bakımı sorunlarını tedavi etmek için zaman ayırmalısınız. Son olarak, cildinizi sağlıklı ve parlak tutmak için sağlıklı bir yaşam tarzı seçmeye çalışın!

Yüz Bakımı için işte 9 altın kural;

1.Sabah uyandığınızda yüzünüzü yıkayın.

Yüz Bakımı İçin 9 Altın Kural - Kadin2.com

Her gün uyandığınızda, yüzünüzü ılık su ve cilt tipiniz için formüle edilmiş nazik bir temizleyici ile yıkayın. Dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yapın, ancak kabaca ovmayın. Unutmayın, yüzünüzdeki cilt hassastır, bu yüzden nazikçe yıkamak önemlidir.

Yüzünüzü yıkamak için çok sıcak su kullanmaktan kaçının, çünkü bu cildinizi kurutabilir.
Hassas veya kuru bir cildiniz varsa, nemlendirici bir temizleyici seçin. Yağlı bir cildiniz varsa köpüklü bir temizleyici kullanın veya cildiniz akne eğilimli ise salisilik asit bazlı bir temizleyici seçin.

2.Tonik

yüz bakımı

Yüz bakımı için yüzünüzü yıkadıktan sonra alkolsüz bir tonik kullanın. Tonik, yüzünüzü yıkadıktan sonra geride kalabilecek her türlü makyaj, kir, yağ ve diğer kalıntıların temizlenmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, cildinizin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olarak daha sağlıklı ve kırılmaya daha az eğilimli olmasını sağlar.
Alkollü tonik kullanmaktan kaçının, çünkü bunlar çok kuru olabilir. Bunun yerine, gül suyu gibi yumuşak malzemelerden yapılmış tonikleri tercih edin.

3.Nemlendirici Kullanın

Her sabah hafif bir nemlendirici kullanın. Yüzünüzü yıkadıktan ve tonikledikten sonra, cildinize bezelye büyüklüğünde bir nemlendirici sürün. Ayrıca, kendinizi güneşten korumak için, en az SPF 15 ve UVA / UVB korumalı bir nemlendirici seçin. Aşırı terleyebileceğiniz açık havada olacaksanız veya yüzecekseniz, SPF’nizi en az 2 saatte bir tekrar uygulamayı planlayın.
Güneşe aşırı maruz kalmak cildinizin erken yaşlanmasına neden olabilir. Ayrıca güneş lekelerine yol açabilir ve cilt kanseri için daha yüksek bir risk altında olursunuz. Bu nedenle güneşin en yoğun olduğu zaman (saat 10.00 ile 16.00 arasında) güneşte vakit geçirmekten kaçının.
Nemlendiriciniz güneş koruması sunmuyorsa ayrı bir SPF ürünü kullanmakta fayda vardır.

4.Dikkat!

Makyaj yaparsanız, gözeneklerinizi tıkamayan ve akneye neden olmayan ürünleri arayın.

Uyarı: Cilt enfeksiyonu riskini azaltmak için süresi dolmuş makyaj ürünleri kullanmayın ve makyajı ürünlerinizi başkalarıyla paylaşmayın.

5.Yüzünüze Dokunmayın

Gün boyunca yüzünüze dokunmaktan kaçının. Yüzünüze dokunduğunuzda, cildinize yağ, kir ve bakteri aktarabilir, bu da iltihap ve tahrişe neden olabilir. Zor olabilir, ancak gözlerinizi ovmamanız veya yanağınıza elinizi dokundurmamanız da dahil olmak üzere ellerinizi yüzünüzden uzak tutmanız gerektiğini hatırlamaya çalışın.
Makyaj veya nemlendirici uygularken olduğu gibi yüzünüze dokunacağınızı biliyorsanız ellerinizi yıkayın.

6.Makyaj  İle Yatmayın!

Yüz Bakımı İçin 9 Altın Kural - Kadin2.com

Makyajınızı çıkarın ve günün sonunda yüzünüzü yıkayın. Her zaman yüzünüzü yatmadan önce yıkamanız gerekir. Makyaj gözeneklerinizi tıkayabilir, bu da lekelere ve siyah noktalara yol açabilir. Örneğin makyajınızı bir yüz mendili ile çıkarmayı deneyin, ardından yüzünüzü nazik bir temizleyici ile durulayın.
Yüzünüzü temizlemenin tek yöntemi olarak makyaj temizleyici mendillere güvenmeyin. Cildinizde kalıntı bırakabilecek koruyucu maddeler ve diğer kimyasallar içerirler.

7.Mutlaka Peeling Yapın

Yüzünüzü haftada bir veya iki kez peeling yapın. Birkaç günde bir, yumuşak bir bezi nemlendirin ve dairesel bir hareketle yüzünüze nazikçe sürün. Bu, eski cilt hücrelerini yüzünüzün yüzeyinden çıkarmaya yardımcı olur. Cildinizi sağlıklı ve parlak bırakır. Bununla birlikte, çok sık yaparsanız, cildinize zarar verebilirsiniz. Bu nedenle ilk önce haftada bir kez veya cildiniz iyi tolere ederse haftada iki kez yapmanız gerekir.

Yüz bakımı için isterseniz yüz fırçalarıda kullanabilirsiniz. Krem temizleyicinize biraz şeker karıştırarak kendi yüz fırçalamanızı bile yapabilirsiniz.

8.Unutmayın!

Yatmadan önce daha ağır bir nemlendirici uygulamayı unutmayın. Gece yüzünüzü yıkadıktan sonra, cildinizi gece boyunca nemlendirmek ve onarmak için hafif bir gece kremi tabakası uygulayın. Yüz bakımı için en iyi sonuçları almak için cilt tipinize uygun ve gece kullanımı için etiketlenmiş bir ürün arayın. Bununla birlikte, ayrı bir ürününüz yoksa, gündüz nemlendirici kullanın.

Ekstra kaldırma ve tonlama için gözlerinizin etrafındaki cilde ayrı bir ürün ve dudaklarınızı nemlendiren ve pürüzsüz tutmak için kalın bir dudak balsamı da uygulamak isteyebilirsiniz.

9.Yatış Stilinize Dikkat Edin

Sırt üstü temiz bir yastık kılıfı üzerinde uyuyun. Mümkün olduğunca sık sırt üstü uyuma alışkanlığı edinmeye çalışın. Yanınızda veya mideniz üzerinde uyursanız, yüzünüz yastığınıza bastırır, bu da cildinizde kırışıklıklara neden olabilir. Ayrıca cildinizin altında biriken sıvılara yol açabilir, bu da yüzünüzü kabarık gösterebilir. Zamanla, yanınızda veya karnınız üzerinde uyumak yüzünüze bir yastığın baskı yaptığı kırışıklık geliştirme şansınızı artırabilir.
Yastık kılıfınızı yıkamazsanız, kir ve yağlar sivilce şansınızı artırabilir.
Saten yastık kılıfı, cildiniz kumaş üzerinde daha yumuşak bir şekilde kayacağından kırışıklık gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.